Facebook

Facebook, Google a Netflix spotřebovávají mnoho internetu. EU se je chystá pořádně zkasírovat

  • V hlavách představitelů Evropské unie se zrodil další nápad
  • Plánují pořádně „podojit“ velké technologické firmy

Sociální služby Facebook, Twitter a Netflix mají desítky milionů uživatelů. S tím se pojí ovšem jedna nepříjemnost. Jsou natolik populární, že extrémně zatěžují evropské telekomunikační sítě. EU proto nyní zvažuje, že společnosti budou muset za využívání internetu platit. Upozornila na to šéfka evropské digitální sítě Margarethe Vestagerová poté, co byla seznámena se stížnostmi evropských mobilních operátorů.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous bombardují Rusy zprávami o dění na Ukrajině. Už jsme doručili 100 milionů textovek a ještě přitvrdíme, slibují


EU si posvítí na využívání internetu

„Myslím si, že existuje problém, který musíme zvážit s velkým důrazem, a to je otázka spravedlivého příspěvku na provoz telekomunikačních sítí,“ uvedla Vestagerová během tiskové konference.

„Vidíme, že existují hráči, kteří generují velký datový provoz, který využívají ke svému podnikání, ale ve skutečnosti na něj nepřispívají ani cent a nic neinvestovali ani do zavádění samotného internetového připojení,“ dodala.

Do pokladnice Evropské unie to přinese miliardy eur

Nová studie, kterou zveřejnila telekomunikační lobbingová skupina ENTO, tvrdí, že více než 56 procent celosvětového datového provozu v loňském roce měly na svědomí společnosti Meta, Alphabet, Amazon, Microsoft a Netflix.

Evropské unii chce docílit toho, aby technologičtí giganti v budoucnu platili za vytížení evropské telekomunikační infrastruktury, které způsobují svým podnikáním. Roční poplatek by se mohl pohybovat kolem 20 miliard eur, což by ve finále evropské ekonomice mohlo přinést až 72 miliard eur. Není však jasné, jak k číslu 72 miliard eur Vestagerová dospěla. Závěrem pripomeňme, že členy skupiny ENTO jsou například i operátoři Deutsche Telekom či Orange.

Zdroj náhledové fotografie: geralt  / Pixabay

Total
27
Shares