Facebook

Facebook chce naše domácnosti zaplnit mikrofony a dalšími senzory. Whistlebloweři bijí na poplach

  • Závody v dobývání virtuálního vesmíru započaly
  • Největší sociální síť připravuje spuštění Metaverse
  • Už teď je jasné, že o nás bude chtít vědět úplně všechno

Facebook pracuje na plánech vlastního metaversu – virtuálního vesmíru. Ten by měl sloužit k prezentaci produktů i hraní her. Má to být místo, kde se budou potkávat zkrátka všichni lidé, využívat přitom k tomu budou systémy pro virtuální realitu. Whistlebloweři ovšem už nyní bijí na poplach a varují, že Metaverse využije k tomu, aby do našich domácností dostala mikrofony a různé senzory.


Nepřehlédněte: Video, které je senzací internetu. Druhý nejlepší hráč hráč Call of Duty se omylem natočil při podvádění ve hře


Není žádným tajemstvím, že Facebook o svých uživatelích sbírá data a dále s nimi nakládá ku svému prospěchu, byť nám zástupci společnosti Meta (dříve Facebook) často tvrdí pravý opak. Únik interních dokumentů, ke kterému došlo v loňském roce, odhalil světu skrytou politiku sociální sítě a zapříčinil tak skandál nebývalých rozměrů.

Dokumenty poukázaly na laxní přístup v moderování obskurního obsahu a dezinformací. Zároveň také vyšlo najevo, že firma upřednostňovala zisk před zajištěním bezpečného prostředí sociální sítě. Kauza byla světovými novináři nazvaná jako Facebook Papers.

Facebook chce naše domácnosti zaplnit mikrofony a dalšími senzory
Zdroj: capondesign  / Pixabay

Frances Haugenová vše prozradila

Soubor dokumentů vynesla na světlo světa bývalá zaměstnankyně Frances Haugen, která pro Facebook pracovala jako produktová manažerka v oddělení občanské integrity. Je to právě tato dáma, která teď v rozhovoru pro server Politico uvedla, že Facebook plánuje do domácností lidí dostat mikrofony a různé senzory – v Metaverse budou totiž všichni používat pokročilé technologie, které se postarají o sběr dat. Portál Futurism.com píše například o celotělových senzorech pro sledování kompletní aktivity: o měření tepu srdce, pohybu, spálených kalorií nebo frekvence dýchání.

Facebook nás může podsouváním informací účinně ovlivňovat

S trochou nadsázky lze říct, že Metaverse bude připomínat Spielbergův film Ready Player One, kde prakticky celý svět tráví všechen svůj volný čas ve virtuální realitě zvané OASIS. Je to místo, kde mohou lidé utéct od svých všedních starostí a dělat vše, co je napadne.

Haugen varuje, že právě v tom je skryté nebezpečí. Zatímco se uživatelé budou bavit v něčem, co vypadá jako nevinná dětská hra, Facebook bude detailně sledovat jejich chování, sbírat jejich zdravotní data a přesně na ně cílit reklamy inzerentů.

Zdroj náhledové fotografie: geralt  / Pixabay

Total
0
Shares