Facebook

Facebook a Instagram za peníze? V EU mohou lidé platit až 320 korun měsíčně

  • Poplatek za Facebook a Instagram bez reklam?
  • Meta se odvolává na pravidla EU

Mateřská společnost Facebooku, Meta, počítá s tím, že bude účtovat 13 eur evropským uživatelům, kteří nesouhlasí s tím, aby využívala jejich digitální aktivity k cílení reklamy na sociálních sítích Facebook a Instagram. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.


 Nepřehlédněte: Studenti vyrobili elektromobil s rekordním dojezdem a zapsali se do Guinessovy knihy rekordů


Facebook bez reklam za poplatek

Podle publikace je „návrh snahou společnosti Meta obejít Evropskou unii, která Facebooku hrozí omezením možnosti zobrazovat uživatelům personalizované reklamy bez předchozího souhlasu“. Meta o chystaných změnách již jednala s evropskými regulátory ochrany soukromí v Irsku a regulátory digitální hospodářské soutěže v Bruselu, tvrdí zpráva.

Meta nový nový plán nazývá SNA (subscription no ads). Uživatelé by si mohli vybrat mezi pokračováním bezplatného přístupu k Instagramu a Facebooku s personalizovanými reklamami, nebo si předplatit za verzi bez reklam. V Evropě se má předplatné objevit v následujících měsících.

Za tarif bez reklam na počítači bude Meta lidem účtovat měsíčně zhruba 10 eur a zhruba 6 eur za každý další propojený účet. Na mobilních zařízeních se cena zvýší na 13 eur měsíčně, protože firma chce zohlednit provize účtované obchody Apple Store a Google Play.

Instagram
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Meta obejde pravidla EU

WSJ upozorňuje, že možnost platit za Instagram a Facebook bez reklam v USA se neplánuje, protože se jedná o nabídku určenou speciálně pro Evropskou unii, která se snaží chránit data svých občanů.

Publikace uvádí, že není jasné, zda regulační orgány v Irsku nebo Bruselu tento plán přijmou, nebo zda budou trvat na tom, aby Meta nabízela levnější nebo dokonce bezplatné verze s reklamami, které nebudou personalizované na základě digitální aktivity uživatele.

Ačkoli Mark Zuckerberg vždy prosazoval, aby Facebook zůstal bezplatný a podporovaný reklamou, zjistil, že pokud lidem nabídne placené předplatné, zřejmě tím obejde požadavky regulačních orgánů EU.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: BGR, The Wall Street Journal

Total
0
Shares