Muž, telefon

Experti varují před zavirovanými aplikacemi pro Android. Z telefonů kradou citlivá data

 • Šíří se další zavirované aplikace pro mobily s Androidem
 • Kdo si je stáhl, lítá v pěkném průšvihu

Bezpečnostní experti společnosti ESET důrazně varují před novou hrozbou, která cílí na uživatele mobilních telefonů s operačním systémem Android. Některé aplikace dostupné pro tyto smartphony obsahují trojský kůň VajraSpy, který je schopen krást citlivá data.


Nepřehlédněte: Používáte prohlížeč Google Chrome? Nově varuje před malwarem a prolomenými hesly


Malware v aplikacích pro Android

Podle odborníků z ESETu může tento velmi nebezpečný malware získávat soukromé zprávy z aplikace WhatsApp, nahrávat telefonní hovory, krást SMS, dokumenty a dokonce pořizovat fotografie prostřednictvím fotoaparátu telefonu, aniž by o tom jeho majitel věděl.

Nebezpečný virus se ukrýval v šesti aplikacích, které obešly bezpečnostní mechanismy oficiálního obchodu Google Play. Dalších šest zavirovaných aplikací bylo lidem podstrkováno ve formě phishingu na internetových seznamkách a přes e-mail. Ve všech případech šlo o alternativní chatovací a novinkové aplikace.

Malware
Zdroj: FONETECH.CZ

Na co si dát pozor?

ESET varuje, že některé inkriminované aplikace mají několik tisíc stažení. Uživatelé by si tedy měli v každém případě vždy zkontrolovat, jakou aplikaci z obchodu Google Play stahují. Nejlepší měřítkem kvality – a tedy i bezpečnosti – bývá počet stažení, počet recenzí a hlavně vyznění recenzí.

„Kyberzločinci používají sociální inženýrství jako mocnou zbraň. Důrazně nedoporučujeme klikat na odkazy ke stažení aplikace, které jsou zaslány v chatové konverzaci. Může být těžké zůstat imunní vůči falešným nabídkám, ale vyplatí se být vždy ostražitý,“ vysvětluje Lukáš Štefanko ze společnosti ESET.

Zavirované aplikace

 1. MeetMe
 2. Privee Talk
 3. Let’s Chat
 4. Quick Chat
 5. GlowChat
 6. Chit Chat
 7. TikTalk
 8. Nidus
 9. YohooTalk
 10. Wave Chat
 11. Crazy Talk
 12. Hello Chat

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: ESET, Mirror

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..