Malware

Experti bijí na poplach: Na Android útočí „bezbožný“ bankovní virus. Tyto aplikace okamžitě odinstalujte, jinak přijdete o peníze

  • Antivirové aplikace šířily bankovní malware
  • Stáhnout je šlo z oficiálního obchodu Google Play

Opakuje se to pořád dokola, ale oficiální obchod s aplikacemi pro chytrá zařízení s operačním systémem Android je vážně děravý jako ementál. Bezpečnostní experti ze společnosti NCC Group varují, že přes kontrolní mechanismy pronikly další dvě zavirované aplikace, který šíří „bezbožný“ bankovní malware.


Nepřehlédněte: Podívejte se, jak to vypadá uvnitř luxusní ponorky pro boháče. Nechybí bar a jedinečný výhled na dno oceánu


Google Play je nebezpečné místo

Android je jasně nejrozšířenější mobilní platformou, ovšem jak se znovu a znovu ukazuje, také nejméně bezpečnou. Na oficiální aplikační portál Google Play opět pronikly infikované aplikace, které napadly tisíce zařízení, uvádí NCC Group.

Zavirované aplikace chytře imitovaly antivir, který měl telefony uživatelů chránit před nebezpečným malwarem a dalšími kybernetickými hrozbami. Bylo tomu ale přesně naopak.

Lidé si mysleli, že stahují užitečnou utilitu – ve skutečnosti si ale pustili do svého telefonu trojského koně Sharkbot, který dokáže krást hesla, údaje od internetového bankovnictví a další osobní údaje. Tento virus umí vysát bankovní účty, což ho činí extrémně nebezpečným.

Zavirované aplikace

  • Mister Phone Cleaner
  • Kylhavy Mobile Security

Sharkbot používá push notifikace a snaží se nalákat oběti, aby zadaly své přihlašovací údaje do věrohodně vypadajících formulářů. Jakmile uživatel data zadá, malware je odešle na servery útočníků a ti okamžitě začnou vysávat bankovní účty. Statistiky Google Play ukazují, že celkově byly obě aplikace staženy více než 60 000krát.

Ptáte se, jak nenaletět?

Obecně platí, že než do svého telefonu začnete cokoliv stahovat, stojí za to zkontrolovat, kdo je autorem aplikace a nezapomeňte si také přečíst co nejvíce uživatelských recenzí, které mohou napovědět, že s aplikací něco není v pořádku.

Pokud jste si zavirovanou aplikaci do vašeho telefonu stáhli, okamžitě ji odinstalujte a neprodleně si změňte přístupové údaje do internetového bankovnictví.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: The Sun

Total
0
Shares