Planeta Devět

Existuje za Neptunem neviditelná planeta Devět? Vědci přišli se zajímavou teorií

  • Astronomové stále hledají na hranicích sluneční soustavy planetu Devět.
  • Podle NASA by mohla být pětkrát až desetkrát těžší než Země.

Za Neptunem může existovat další, dosud neobjevená planeta. Vědci pravidelně přicházejí s novými výpočty, které mají vysvětlit záhadné chování objektů v Kuiperově pásu. Odpůrci teorie o takzvané planetě Devět však tvrdí, že vše může být jinak.


Nepřehlédněte: Samsung chystá špičkový telefon, vedle kterého iPhone 16 bledne závistí. Informace mu proklouzly mezi prsty


Tajemná planeta Devět

V roce 2016 oznámili astronomové z Kalifornského technologického institutu, že objevili novou planetu sluneční soustavy, takzvanou planetu Devět. Pro existenci skrytého souputníka naší planety vědcům hovoří odchylky v pohybu nedávno objevených trpasličích planet a dalších malých objektů způsobené gravitačním vlivem obra, kterého jsme dosud neobjevili.

Pátrání po hypotetické planetě Devět dosud žádné hmatatelné důkazy nepřineslo. Existuje mnoho možných důvodů, z nichž jedním je, že žádná planeta Devět neexistuje a nikdy neexistovala. Pokud tomu tak skutečně je, jak si ale vysvětlit abnormální uspořádání hned několika objektů v Kuiperově pásu, které naznačuje, že je přitahuje gravitace mnohem většího tělesa? Nová studie přináší možné řešení: za vše může obrovská hvězda.

K tomuto závěru dospěl tým astrofyziků pod vedením Susanne Pfalznerové z centra Forschungszentrum Jülich v Německu, který provedl počítačové simulace, aby pozoroval, jaký vliv mají hvězdy různých hmotností a velikostí na vnější sluneční soustavu, pokud se k ní přiblíží.

Vědci se domnívají, že kdysi dávno, před miliardami let, mohl masivní objekt proletět dostatečně blízko, aby gravitačně zamíchal dráhami objektů ve vnější sluneční soustavě a způsobil abnormální uspořádání šesti objektů v Kuiperově pásu.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Podle Pfalznerové za vše může zřejmě hvězda, která byla jen o něco lehčí než naše Slunce. „Tato hvězda prolétla kolem našeho Slunce ve vzdálenosti asi 16,5 miliardy kilometrů. To je asi 110násobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, tedy o něco méně než čtyřnásobek vzdálenosti nejvzdálenější planety Neptun,“ vysvětluje astrofyzik Amith Govind.

Experti provedli více než 3 000 simulací a výsledky porovnávali se známými excentrickými dráhami hvězdokup TNO. Zjistili, že zvláštní pohyb objektů v Kuiperově pásu mohla způsobit hvězda jen o málo menší a lehčí než Slunce, která prolétla kolem vnější sluneční soustavy. Její průlet mohl dokonce způsobit podivné dráhy objektů, jako jsou 2008 KV42 a 2011 KT19, které obíhají v opačném směru než planety, s téměř kolmými sklony. I na tyto objekty se dříve odvolávaly studie hledající důkazy existence planety Devět.

Nejnovější studie však není zdaleka jednoznačná. Existuje poměrně dost důvodů, proč jsme planetu Devět dosud nenašli, včetně toho, že se nachází velmi daleko. A je také možné, že nepracujeme s dostatečným množstvím dat. Vše, co se nachází tak daleko od Slunce, je jen ztěží pozorovatelné.

Hypotéza o Nibiru

Podle dřívějšího článku NASA by hypotetická planeta mohla mít hmotnost asi desetkrát větší než Země a jeden úplný oběh kolem Slunce by jí mohl trvat 10 000 až 20 000 pozemských let. Spekulace o tom, že na okraji sluneční soustavy existují další velká tělesa, o kterých lidstvo zatím neví, jsou velmi populární. Známá je například legenda o bájné planetě Nibiru. Babyloňané tímto jménem označovali nejspíš Jupiter spojený s bohem Mardukem.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..