Greenteam, elektromobil

Elektroformule umí zrychlit z nuly na sto za 1,4 sekundy. Řidič musel snést ohromné přetížení

  • Rekord o nejlepší akceleraci se vrací do Německa
  • Greenteam znovu přepisoval Guinnessovu knihu rekordů

Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, to je známá pravda. V dnešní době nelze mluvit o neuvěřitelném zrychlení na silnicích, aniž bychom zmínili Teslu Model S Plaid. Je to šíleně rychlý elektromobil, z 0 na 100 km/h se dostane za zhruba dvě sekundy a překoná i drahé Bugatti Chiron s výkonem 1 500 koní. Ale ve skutečnosti to není nejrychlejší vůz na světě. Za tím musíte do Německa, konkrétně do Stuttgartu.


Nepřehlédněte: Bezdrátové dobíjení je budoucností elektromobilů, myslí si technický šikula. Jsou ale připraveny technologie?


Tým stuttgartských studentů (říkají si Greenteam), podporovaný automobilkou BMW, oficiálně stanovil nový světový rekord v akceleraci elektromobilů. Jejich speciální formule, kterou sami navrhli a postavili, zlomila předchozí rekord ve zrychlení z 0 na 100 km/h.

Z nuly na stovku se vůz dostal za těžko uvěřitelný čas 1,461 sekundy. Překonal tak jinou, švýcarskou studentskou formuli, která v roce 2016 stanovila čas 1,513 sekundy.

Jak asi tušíte, elektroformule je neuvěřitelně lehká. Má hmotnost pouze 145 kilogramů, což vysvětluje, proč ji na začátku čtyři chlapíci sundají vlastníma rukama z korby náklaďáku. Auto pohání dva elektromotory o výkonu 247 koní, který je přenášen na obě nápravy. Energii vozu dodávají baterie kapacity 7,67 kWh vyrobené na zakázku.

Zkonstruovat takový elektromobil samozřejmě zaslouží respekt, ale obdiv patří i samotnému pilotovi formule. Během akcelerace na něj totiž působilo přetížení 2,5 g, což je ekvivalent přetížení, které působí na astronauty při vstupu do atmosféry.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Greenteam, zdroj: Jalopnik

Total
0
Shares