Ledovec, Ledovce

Dvě třetiny ledovců na Zemi do roku 2100 zmizí, ale zbytek ještě můžeme zachránit, myslí si vědci

  • Do roku 2100 může většina ledovců zmizet
  • Může lidstvo situaci zvrátit?

Do konce století bychom mohli v důsledku změn klimatu přijít až o dvě třetiny ledovců. S odkazem na zjištění výzkumníků to napsal server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Oblohu nad Českem rozzáří kometa, kterou naposledy viděli neandrtálci před 50 000 lety


Nejnovější studie se zabývá více než 200 tisíci pevninskými ledovci na celém světě. Vědci využili počítačovou simulaci, aby zjistili, kolik ledovců zmizí, kolik ledu roztaje a jak moc změna klimatu, ke které dochází, přispěje ke zvýšení hladiny moří při různých scénářích globálního oteplování.

Vědci varují před následky změn klimatu

David Rounce, autor studie, předpokládá, že se během příštích 77 let teplota na Zemi zvýší o 2,7 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní, což bude mít za následek ztrátu 32 % ledovcové hmoty, tedy 48,5 bilionu tun ledu, a také zánik 68 % všech ledovců. V důsledku tání to podle něj povede k vzestupu hladiny moří, a to až o 115 milimetrů. „Ať se bude dít cokoli, o velkou část ledovců přijdeme,“ varuje.

Studie se zabývá dopadem čtyř scénářů tání ledovců, kdy by průměrná globální změna teploty činila 1,5 stupně Celsia, 2,0 stupně Celsia, 3,0 stupně Celsia a 4,0 stupně Celsia. I kdyby se růst globální teploty omezil jen na 1,5 stupně Celsia (což je nyní málo pravděpodobná varianta), vědci odhadují, že do roku 2100 zmizí 49 % světových ledovců.

Ledovec, Ledovce
Zdroj: Danting Zhu / Unsplash

Může lidstvo situaci zvrátit?

„Oblasti s relativně malým množstvím ledu, jako jsou evropské Alpy, Kavkaz, Andy nebo západ USA, přijdou do konce století o téměř veškerý led bez ohledu na emisní scénář,“ říká Hock. „Takže tyto ledovce jsou víceméně odsouzeny k zániku.“

Podle nejhoršího simulovaného scénáře – zvýšení globální teploty o 4,0 stupně Celsia – by obří ledovce, jako jsou ty na Aljašce, byly postiženy ještě víc a do konce století by zmizelo 83 % ledovců.

„Ledovce, které zkoumáme, tvoří pouze jedno procento veškerého ledu na Zemi,“ dodává Hock. Jeho výpočty se tedy netýkají velkých ledovcových štítů v Antarktidě a v Grónsku, které na klimatické změny reagují o něco pomaleji než menší horské ledovce, což nám může přinést určitou úlevu.

Zdroj náhledové fotografie: Derek Oyen / Unsplash, zdroj: Science Alert, Interesting Engineering

Total
0
Shares