NASA, Měsíc, Artemis

Dříve nebo později se z astronautů na Měsíci stanou zemědělci. Vědci přišli na to, jak ve vesmíru pěstovat rostliny

  • Na Měsíc za několik let zamíří první kolonisté
  • Vědci přišli na způsob, jak budou moci pěstovat rostliny

Evropští vědci představili důmyslný plán, jak pěstovat potraviny na Měsíci, čímž – jak doufají – se z lidí stane multiplanetární druh, který se později vydá pátrat po mimozemském životě do hlubokého vesmíru.


Nepřehlédněte: Předpokládá se, že je konec: Čínská sonda na Marsu se odmlčela. Misi ukončily nánosy prachu


Už dříve se vědcům podařilo vypěstovat s využitím měsíční půdy, jako hlavního zdroje živin, nenápadný huseníček rolní, který vyrašil navzdory nepříznivým podmínkám. Ale brzy vše posunou na novou vyšší úroveň.

Hydroponické zemědělství

Analýza měsíčních vzorků, které byly v minulosti vráceny na Zemi, ukázala, že půda na Měsíci – známá také jako regolit, obsahuje většinu minerálů nezbytných pro růst rostlin. Vlastně všechny kromě jednoho.

Regolit neobsahuje dusík. Měsíční půda se také při zalévání zhutňuje, což může dusit a brzdit růst kořenů a klíčení rostlin. Vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) však přišli na trik, jak pěstovat rostliny mimo měsíční půdu – říká se mu hydroponické zemědělství.

Měsíc, Hydroponický systém
Zdroj: ESA

Zemědělství na Měsíci je nyní možné?

Hydroponické systémy pěstují rostliny přímo ve vodě bohaté na živiny namísto v půdě. V uplynulých dnech vědci představili zcela novou mechanickou třídicí plochu, která by hydroponické zahradě dodávala vše potřebné. Celý proces zahrnuje extrahování nezbytných živin z měsíční půdy a jejich přečerpání do vody v zahradě, v zařízení podobnému tomu, jaké vidíme na obrázku výše.

„Tato práce je nezbytná pro budoucí dlouhodobý průzkum Měsíce,“ vysvětluje inženýrka ESA Malgorzata Holynska. „Dosažení udržitelné (lidské) přítomnosti na Měsíci zahrnuje využití místních zdrojů a získání přístupu k živinám přítomným v měsíčním regolitu je důležitým krokem k podrobnějšímu výzkumu v budoucnu.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ESA

Total
0
Shares