Energie Vrt

Bič na drahé energie v Česku i ve světě? Řešením může být nejhlubší vrt planety

  • Energetická krize hýbe světem
  • Vědci upozorňují na přelomové řešení

Energetická krize patří mezi nefrekventovanější témata posledních dní, týdnů a měsíců. Proč tomu tak je, nemá smysl příliš sáhodlouze pitvat. V kostce jde o prolínání několika rovin: 1) teoretické (zdroje), 2) praktické (centralizace, nedostatek, Green Deal), 3) cenové (skokové zdražení) a 4) budoucí (bude jí mít lidstvo dostatek?).

Současná situace navíc v plné míře potvrzuje staré známé: člověk míní, život mění. To, co se teď děje se vymyká jakékoliv logice a sazby distributorů budiž toho důkazem.

Energie budoucnosti

V USA se však rýsuje projekt, který nemá v dějinách lidstva obdoby. Jde o přelomovou záležitost, jež by mohla pořádně zamíchat kartami. Společnost Quaise se chystá do zemského povrchu vyvrtat nejhlubší vrt v historii, informuje wn24.cz a odvolává se na info, které firma pověsila na Twitter.


Nepřehlédněte: Nesmrtelnost na dosah ruky? Malá medúza možná prodlouží lidský život


„Gyrotron je druh maseru, tedy zařízení pro zesilování elektromagnetických vln (v tomto případě milimetrových) pomocí stimulované emise záření. Jde o letitý vynález ze šedesátých let, který se od počátku sedmdesátých let používá pro zahřívání plazmatu pro fúzní reaktory. V dnešní době existují gyrotrony, které generují kontinuální megawattové paprsky. S tím už se vrtat dá. Odborníci odhadují, že by 1 MW gyrotron měl vyvrtat asi 70 metrů horniny za hodinu.“

— Stanislav Mihulka, Osel.cz

V kostce jde o specifický fúzní projekt, jehož cílem je s pomocí gyrotronu přístup k neomezenému zdroji geotermální energie. Server uvádí, že plán je následující: v roce 2024 začít vrtat, postupně se dostat do hloubky 20 kilometrů a využít tepla, které je generováno rozpadem radioaktivních prvků hluboko pod povrchem.

Zdroj náhledové fotografie: Gary Meulemans / Unsplash

Total
0
Shares