Stíhačka, Mirage

Dostane Ukrajina francouzské stíhačky Mirage? Vyloučeno není nic, rozhodnutí přijde brzy

  • Západní tanky už Ukrajina má, je čas na stíhačky?
  • Francouzská vláda údajně zvažuje dodávky letadel Mirage

Předseda francouzského výboru pro obranu Thomas Gassilloud prohlásil, že Francie možná přistoupí na požadavky Kyjeva ohledně dodávek víceúčelových stíhaček, uvádí to britský list The Telegraph.


Nepřehlédněte: Ukrajina získala od USA superlovce kamikaze dronů Shahed. Dokáže rozlišit mouchu, drobného ptáka i ruský letoun


Ukrajinci žádají stíhačky

Gassilloud poznamenal, že Paříž si v této otázce klade podmínky, aniž by specifikoval o co jde, ale možnost, že Francie Ukrajině pošle letouny jako součást západní podpory, nevyloučil. 

Na otázku deníku Standard, zda by Francie mohla letadla dodat, Gassilloud odpověděl: „Pokud jde o dodávky na Ukrajinu, musíme žádosti studovat případ od případu a nechat si všechny dveře otevřené.“ „Takže uvidíme v příštích týdnech, co se bude dít dál, protože věci se vyvíjejí rychle.“

Jednou z podmínek je, aby případné dodávky letadel na Ukrajinu nenarušily bezpečnost Francie nebo EU a zároveň z nich měla Ukrajina skutečný užitek, tedy aby zemi okamžitě pomohly na bojišti.

Stíhačka, Mirage
Zdroj: Netloop / Pixabay

Francie zatím váhá

Francouzská vláda může Ukrajině, která se brání Rusku, nabídnout některé ze svých letadel starší generace – nejspíše Dassault Mirage, ale Paříž si je vědoma obtížnosti výcviku ukrajinských pilotů i desetičlenného podpůrného personálu, který je pro provoz letadel potřebna.

Vše samozřejmě musí posvětit francouzský prezident Emmanuel Macron. Pokud nebude považovat dodávku stíhaček za riziko eskalace války na Ukrajině, nebo za důvod k zahájení konfliktu mezi Ruskem a NATO, francouzským stíhačkám na ukrajinském nebi nebude nic stát v cestě.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: news.am

Total
0
Shares