Měsíc

Do Měsíce právě něco narazilo a vědci to natočili na video. Vesmírné těleso se řítilo rychlostí 48 000 km/h

 • Japonský astronom natočil náraz meteoritu do Měsíce
 • Výsledkem srážky je dvanáctimetrový kráter

Japonský astronom Daiči Fudžii zachytil meteorit, který dopadl na povrch Měsíce a způsobil krátký záblesk na noční straně našeho nejbližšího souputníka. Celou událost se podařilo zaznamenat díky speciálním kamerám určeným ke sledování Měsíce, píše server The Space.


Nepřehlédněte: NASA vyfotila gigantické sluneční tornádo. Je vysoké jako 14 Zemí a do vesmíru vrhá plazmový mrak


Náraz asteroidu do Měsíce zachytil kamera

Daiči Fudžii, kurátor městského muzea v Hiratsuce, zaznamenal incident 23. února. Meteorit dopadl poblíž měsíčních kráterů Ideler L a Pitiscus. 

„Podařilo se mi zachytit největší záblesk dopadu meteoritu na Měsíc v historii mých pozorování,“ napsal Fudžii na Twitteru. „Byl to obrovský záblesk, který pokračoval v záření více než sekundu. Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, meteory a ohnivé koule nejsou vidět, a v okamžiku, kdy se vytvoří kráter, zazáří.“

Meteority se pohybují přibližně rychlostí 48 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně

Odborníci odhadují, že nově vytvořený kráter by mohl mít v průměru kolem dvanácti metrů. Zda je tento odhad přesný mohou potvrdit sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a Chandrayaan 2, které místo dopadu meteoritu již začínají zkoumat.

Na Měsíc dopadají asteroidy běžně, mnohem častěji než na Zemi, protože Měsíc nemá žádnou atmosféru, v níž by shořely. Měsíc je plný velkých kráterů a stále vznikají nové. Je to nekonečný koloběh.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Evidentně máš nějakou poruchu v mozku a doporučoval bych ti navštívit psychiatra.

 1. “Cimrmani” by z vás měli konkurenci. Přibližně rychlostí 48 280 km/h. To je stejný nesmysl jako: “Narodil se v 10:30, 15. června, někdy mezi lety 1840 a 1920.
  Pětimístně číslo uvést jako přibližné na pět míst… Proč nenapíšete” rychlostí obvykle přesahující 48 000 km/h” nebo” obvykle rychlostí téměř 50 000 km/h”. Ať je znát, že zaokrouhlujete.

  1. Protože takové nesmysly vznikají, když se překládá z angličtiny, kde je přibližná rychlost v mílích a přepočítá se na km.

   1. Titulek “něco narazilo” a v textu najednou víte, že to byl meteorit. Neříkám, že jsem čekal něco jiného, ale proč už to není v titulku, když víte, co narazilo..

 2. Sdělte prosím vůči čemu byla sdělena rychlost. S ohledem na dynamiku sluneční soustavy je údaj zavádějící. Rovněž existuje konvence udávat rychlost v m (km) za sekundu. Děkuji za akceptaci poznámky.

Comments are closed.