Umělá inteligence, katastrofa

Do konce světa zbývá 90 vteřin: Jak vidí poslední den lidstva umělá inteligence?

  • AI nakreslila, jak bude vypadat poslední den na světě
  • A výsledky nejsou pro slabé povahy

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět opět přiblížil k riziku absolutní zkázy. Skupina vědců oznámila posunutí ručičky o dalších 10 vteřin dopředu, do půlnoci tak na hodinách zbývá už jen 90 vteřin. Otázku, jak by takový Armagedon vypadal, se pokusila zodpovědět umělá inteligence Dall-E.


Nepřehlédněte: Může servis hacknout váš mobilní telefon? Dobře si rozmyslete, kde si mobil necháte opravit


Umělá inteligence DALL-E

Odpočítávání hodin soudného dne, které slouží jako metafora globální apokalypsy, zohledňuje pravděpodobnost nových hrozeb, jako je vypuknutí války, dopad pandemie a také pokrok v oblasti biotechnologií a umělé inteligence.

Americký deník The Sun požádal neuronovou síť DALL-E, aby nakreslila, jak bude vypadat apokalypsa podle toho nejhoršího scénáře. Na základě klíčových slov pak umělá inteligence vytvořila několik různých konceptů, ale většina z nich ukazuje jen naprostou zkázu – zničená města a oblohu, z níž prší radioaktivní déšť. Nic veselého.

Budoucnost naštěstí předpovídat neumí

AI naštěstí nedošla tak daleko, aby skutečně uměla předpovědět budoucnost, nýbrž pouze pomocí komplexních algoritmů a strojového učení spojuje a retušuje již existující snímky dohromady „Přijímá text i obrázek jako jediný proud dat obsahující až 1280 tokenů a je „vycvičena pomocí maximální pravděpodobnosti“, aby generovala všechny tokeny jeden po druhém,“ tvrdí tvůrci ze společnosti Open AI.

V posledních měsících jsou sociální média plná obrázků, které vygenerovala umělá inteligence, stačí navštívit Discord. Pokud vás generátory podobných obrázků zaujaly, můžete si vyzkoušet například umělou inteligenci Dall-E mini zde, nebo právě Midjourney (ovšem jen na Discordu a po registraci – tady záleží, jak moc se tomu chcete věnovat). Na fotky si v obou případech musíte nějakou chvíli počkat, často však stojí za to.

Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares