Telefon, výměna baterie

Do chytrých telefonů se vrátí vyměnitelné baterie. EU položí výrobcům nůž na krk!

  • Výrobci budou muset rozlepit telefony
  • Unie chce výměnné baterie

Na současném trhu chytrých telefonu snad nenajdete jediný s uživatelsky vyměnitelnou baterií. Dřív to přitom šlo. Když člověku baterie časem degradovala, když ztrácela kapacitu, navštívil obchod, zakoupil novou a baterii si sám doma vyměnil. Výrobci od tohoto řešení bohužel dávno upustili a integrované baterie se mezitím staly standardem napříč všemi kategoriemi. To se však příčí Evropskému parlamentu.


Nepřehlédněte: Hvězdné války realitou. USA mají laserové dělo jako z budoucnosti, kterému nikdy nedojde munice


Baterii v telefonu si vyměníte sami

Po schválení nařízení (psali jsme zde), že všechny nabíječky mobilů a menší elektroniky budou mít od roku 2024 povinnost používat standardizovaný konektor USB-C, má nyní EU spadeno na baterie smartphonů. Chce, aby si je uživatel mohl vyměnit sám. Letos už europoslanci projednat nic nestihnou, ale příští rok vypadá víc než nadějně. Předběžné dohody, která vyžaduje, aby přenosná zařízení měla uživatelsky vyměnitelné baterie, již bylo údajně dosaženo.

Dohoda se má týkat téměř všech typů baterií – od přenosných baterií, baterií pro startování, osvětlení a zapalování vozidel (baterie SLI), baterií pro lehké dopravní prostředky (LMT, myslí se tím elektrické skútry a kola) přes baterie pro elektrická vozidla (EV) až po průmyslové baterie. Připravovaný právní předpis – pokud projde – poskytne výrobcům tři a půl roku na to, aby přepracovali svá zařízení tak, aby uživatelé mohli baterie snadno vyjmout a vyměnit.

Xiaomi výměna baterie
Zdroj: Tyler Lastovic / Unsplash

EU zaklene na výrobce

U smartphonu standardního formátu (tedy toho, co se neohýbá), výměna baterie nebude představovat nic složitého, a to dokonce ani v případě, že bude certifikovaný vůči prachu a vodě – jde to, jak dokazují odolné modely série Xcover společnosti Samsung. U skládacích mobilů výměna bude mnohem komplikovanější, protože tyto přístroje jsou obvykle vybaveny dvěma samostatnými akumulátory; v každé „polovině“ jedním, aby se vyvážil prostor a hmotnost daného zařízení. Obě baterie jsou navíc propojeny páskovými kabely a vymyslet konstrukci, která umožní snadný uživatelský přístup, bude obtížné. Výrobci dostanou 42 měsíců na to, aby tento problém vyřešili, samozřejmě za předpokladu, že chystané nařízení nakonec EU schválí.


EU přikázala Applu, aby změnil svůj iPhone. Firma má ale geniální plán, jak nařízení obejít


V návrhu dohody se počítá s tím, že každá vyměnitelná baterie bude muset být opatřena štítky a QR kódy, které budou obsahovat informace o kapacitě, výkonu, životnosti a chemickém složení. Připravovaný zákon je, jak jinak, silně motivován zájmem o životní prostředí. Plán stanovuje minimální úroveň recyklovaných materiálů pro baterie: 16 % kobaltu, 85 % olova, 6 % lithia a 6 % niklu.

Zdroj náhledové fotografie: pvproductions / Freepik: zdroj: GSMArena

Total
0
Shares