Euclid, NASA

„Detektiv temného vesmíru“ opraven, hlásí NASA. Euclid zahajuje zkoumaní nejzáhadnějších kosmických jevů

  • Vědci zahajují misi na „skenování“ oblohy
  • Chtějí pochopit temnou hmotu a energii

V červenci odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA) a americké NASA. Cílem mise je pomocí výkonného teleskopu zmapovat vesmír, jeho vývoj a strukturu a poskytnout data nutná k pochopení dvou nejzáhadnějších vesmírných jevů: temné hmoty a temné energie. Ačkoli sonda bezpečně dorazila do cíle, její operátoři si zakrátko všimli problému, který nákladnou misi málem odsoudil k neúspěchu.


Nepřehlédněte: NASA našla největší galaxii ve vesmíru. Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru


Úkolem Euclid je pozorovat strukturu a vývoj kosmu

Sonda Euclid, které se přezdívá „Detektiv temného vesmíru“, odstartovala k výzkumu kosmologických záhad – temné hmoty a temné energie, 1. července, kdy se vydala na čtyřtýdenní cestu do Lagrangeova bodu 2, gravitačně stabilního bodu, který se nachází 1,5 milionu kilometrů od Země.

Ačkoli družice bezpečně dorazila do cíle, zakrátko si operátoři všimli problému: Systémy Euclid měly potíže s nalezením naváděcích hvězd, které sonda používá, aby mohla zacílit na konkrétní oblasti vesmíru. 

Vědci zjistili, že příčinou problému bylo kosmické záření – nabité částice, které Slunce vyzařuje v období vysoké aktivity. Kosmické záření působilo na senzory jemného navádění a vytvářelo signály, které Euclid nesprávně identifikovala jako hvězdy – sonda nedokázala rozlišit hvězdné vzory potřebné k navigaci.

Zářným příkladem negativního vlivu sluneční aktivity na činnost Euclid je snímek vzdáleného hvězdného pole níže, na němž jsou vidět podivné smyčky, které znemožňují hledání jemných vzorců ve vzdálených galaxiích a hvězdokupách.

Euclid, NASA, problem
Zdroj: NASA

3D mapa třetiny nebeské oblohy

„Vědci se okamžitě pustili do práce a během krátké doby přepracovali způsob, jakým senzory jemného navádění identifikují hvězdy,“ uvádí v prohlášení výzkumník Micha Schmidt. „Po velkém úsilí a v rekordním čase nám byl poskytnut nový software. Aktualizaci jsme pečlivě testovali krok za krokem v reálných podmínkách s reálnými vstupy z vědeckého operačního střediska pro pozorovací cíle.“

„Fáze ověřování výkonnosti, která byla v srpnu přerušena, je nyní plně obnovena a všechna pozorování probíhají podle plánu,“ říká vedoucí projektu Euclid Giuseppe Racca. „Tato fáze potrvá až do konce listopadu, ale jsme přesvědčeni, že výkon bude vynikající a poté budeme moci zahájit pravidelná vědecká pozorování.“

Jde o finální krok před tím, než Euclid začne zkoumat temný vesmír. Sonda k tomu využije zhruba třetinu oblohy nad Zemí a podívá se zpět na 10 miliard let kosmické historie, přičemž bude vytvářet 3D modely galaxií, aby zjistila, jak se formoval 13,8 miliardy let starý vesmír a jakou roli v tomto vývoji hrála temná hmota.

Odborníci doufají, že díky podrobné 3D mapě odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír – bez nich vědci totiž nedokážou vysvětlit, jak vesmír funguje.

Euclid je evropská mise s podílem amerického vesmírného úřadu NASA. Za projektem stojí konsorcium čítající přes 2000 vědců. Na projektu za 1,7 miliardy eur se podílejí i Češi. Jak dříve informovalo ministerstvo školství, tuzemské firmy se na projektu podílely zakázkami za téměř 100 milionů korun.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares