Muž, telefon

Desítky aplikací na Google Play obsahovaly virus. Do telefonů si je mohli stáhnout i Češi

  • V Google Play se znovu objevil malware
  • Útok postihl statisíce chytrých telefonů

Existují aplikace, které nás mohou šmírovat. Google zapátral ve svém digitálním katalogu Play a našel jich téměř čtyřicet. V oficiálním prohlášení vyzval, aby je uživatelé ze svých smartphonů okamžitě odstranili. Varuje, že je mohou vystavit velkému riziku.


Nepřehlédněte: Apple letos dožene konkurenci. Jaký iPhone nabídne fotografie bez ztráty detailů?


Google Play není bez chyb

Bezpečnostní experti zveřejnili seznam aplikací na Android, které v sobě mají zabudovaný malware. Jako malware se označuje vše od počítačových virů až po vyděračský software.

Přestože tyto závadné aplikace Google ze svého tržiště ihned smazal, pokud je má uživatel v telefonu, mohou škodit dál – to představuje velký problém. Navíc mnoho ze zavirovaných aplikací mají na kontě miliony stažení. Je tedy možné, že některou z nich používáte. Celkem infikované aplikace nashromáždily více než 100 milionů stažení.

Výzkumníci zjistili, že vývojáři do svých aplikací nevědomky přidali škodlivou softwarovou knihovnu, která je schopna shromažďovat seznamy nainstalovaných aplikací, historii připojení Wi-Fi a Bluetooth a polohu GPS v okolí.

Goldoson, jak se malware jmenuje, může také provádět reklamní podvody klikáním na reklamy na pozadí bez vědomí nebo souhlasu uživatele.

Telefon, mobil
Zdroj: Đức Trịnh / Unsplash

Aplikace šířily malware

Po spuštění aplikace Goldoson zaregistruje zařízení a získá jeho konfiguraci ze vzdáleného serveru. Poté, co je nakonfigurován, začne z telefonu stahovat informace a odesílat je na vzdálený server. Virus je také schopen sám skrytě navštěvovat weby, aby načítal a klikal na reklamy za účelem finančního zisku.

Google Play nabízí zhruba pět milionů aplikací a každý den přibývají – je tedy těžké u každé kontrolovat, zda je bezpečná. Lidé by se proto neměli spoléhat jen na Google, ale zabezpečit si své zařízení sami třeba pomocí antivirových programů.

Seznam škodlivých aplikací najedete v odkazu ZDE.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares