Galaxie Cartwheel

Dechberoucí podívaná! Nejdetailnější snímek vesmíru se skládá ze 170 milionů fotek

  • Něco takového člověk nevidí každý den
  • Nová mapa ukazuje 900 tisíc kosmických objektů

Vědcům se stále nepodařilo rozlousknout všechna tajemství vesmíru, proto jej nadále neúnavně zkoumají. Někdy se však nemusí soustředit jen na to, co zatím neví. Přestože je vesmír tajemný a chladný, ve skutečnosti nabízí mnoho krás. Důkazem je jeho dosud nejdetailnější záběr, který se skládá ze 170 milionů fotografií.


Nepřehlédněte: Budoucnost fotovoltaiky? Poloprůhledné solární panely mohou být za pár let úplně všude


700 000 supermasivních černých děr

Výzkum vesmíru je velmi zajímavou oblastí vědy, ne-li tou vůbec nejzajímavější. Protože však stále neznáme všechna tajemství kosmu a lidstvu se zatím podařilo dostat pouze na Měsíc, spoléhají se vědci při pátrání na moderní observatoře a teleskopy, které slouží jako bystré oči.

Obvykle se astronomové chlubí skvělými snímky z teleskopu Jamese Webba, který umí nahlédnout do počátků časů, ale tentokrát představili nejpodrobnější rentgenovou mapu vesmíru, jaká kdy byla vytvořena.

Odhaluje více než 700 000 monstrózních černých děr, záhadný oblak plynu spojující vzdálené galaxie a stovky tisíc dalších exotických objektů hlubokého vesmíru.

„Pro rentgenovou astronomii jsou to ohromující čísla,“ uvedl v prohlášení Andrea Merloni, hlavní výzkumný pracovník projektu eROSITA. „Za šest měsíců jsme objevili více zdrojů než velké mise XMM-Newton a Chandra za téměř 25 let provozu,“ dodal s odkazem na observatoře, které provozuje Evropská kosmická agentura, respektive NASA.

Celkem se rentgenová mapa vesmíru skládá z více než 170 milionů jednotlivých snímků. Snad nejpozoruhodnějším rysem detailní fotografie je obrovský oblak plynu spojující kupy galaxií, který se táhne v délce 42 milionů světelných let (je více než 400krát delší než Mléčná dráha).

Výzkumníci předpokládají, že tento oblak je součástí kosmické sítě – obrovské superdálnice plynu, která napájí všechny galaxie ve vesmíru a prochází místy, kde se pravděpodobně nachází temná hmota.

eROSITA, NASA
Zdroj: NASA / eROSITA-Konsortium

Co je rentgenové záření?

Rentgenové záření je forma vysokoenergetického záření, které je pouhým okem neviditelné. Většina rentgenového záření ve vesmíru pochází z koncentrace extrémně horkých plynů, které mohou vznikat v masivních kupách galaxií, z pozůstatků výbuchů supernov nebo z aktivních černých děr, protože žhavá a rychle se pohybující hmota padá do jejich nenasytného chřtánu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares