Perseverance, Mars

Další úspěch NASA: Vozítko Perseverance našlo na Marsu podivné „popcornové“ skály

  • Perseverance americké NASA hledá na Marsu život
  • Rover během své mise již učinil několik klíčových objevů

Když vozítko NASA najde na povrchu Marsu něco výjimečného, je to vždy důvod k oslavě. Někdy jsou to trosky z přistání. Někdy je to kámen, který se tam zatoulal odjinud. A někdy to jsou „popcornové“ skály.


Nepřehlédněte: Čína na Měsíci objevila 270 bilionů litrů vody. Nachází se ve skleněných kuličkách


Robot Perseverance americké NASA

Mise Perseverance hledá na Marsu stopy dávného života. Vozítko proto neúnavně zkoumá kráter Jezero, starobylé paleojezero s deltou sedimentů a dalšími zajímavými geologickými prvky. Před několika dny robot dorazil do Bright Angel, vědecky zajímavé oblasti, která je součástí říčního koryta.

Cesta do Bright Angel však nešla podle plánu. Vozítko muselo změnit směr, aby se tam dostalo, protože během cesty narazilo na množství balvanů, přes které nemohlo projet.

Podle tiskové zprávy NASA byli geologové nakonec fascinováni tím, co na záznamu z Perseverance viděli. Některé z hornin totiž s trochou představivosti vypadají tak, jako kdyby byly posypány popcornem.

NASA, Mars, Perseverance
Zdroj: NASA

Na Marsu pátrá po životě

Dalším krokem je nyní určit, jaké minerály se v těchto horninách nacházejí. Perseverance bude postupovat vzhůru po Bright Angel a provádět náročná měření. Na základě výsledků pak bude rozhodnuto o případném návratu vzorku na Zemi. Jakmile Perseverance v Bright Angel skončí, vydá se opět na jih, přes Neretva Vallis, ke svému dalšímu cíli: oblasti Serpentine Rapids.

Jedním z hlavních cílů vozítka Perseverance je pomoci nám pochopit, zda na Marsu kdysi existoval mikrobiální život. Klíčovou součástí tohoto úsilí je doručení sbírky vzorků na Zemi k bližšímu studiu prostřednictvím budoucí mise Mars Sample Return.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..