Měsíc

Čína na Měsíci objevila 270 bilionů litrů vody. Nachází se ve skleněných kuličkách

  • Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky
  • Lidem by se mohly hodit, obsahují totiž vodu

Čínští vědci učinili další fascinující objev. Zkoumali vzorky hornin z Měsíce a zjistili, že se v nich nachází malé skleněné kuličky, které v sobě zadržují vodu. Podle expertů by mohly sloužit jako vodní zdroj pro astronauty během budoucích lunárních misích.


Nepřehlédněte: Magická podívaná nad Českem: Noční obloha po 80 letech opět zazáří, ale ne díky Měsíci


Skleněné kuličky na Měsíci

Experti se radují. Objevili potenciální zdroj vody na povrchu Měsíce. Životodárná tekutina se má skrývat v titěrných skleněných kuličkách, což může mít naprosto zásadní význam pro kolonizaci našeho nejbližšího nebeského souseda.

Ve studii, kterou publikoval časopis Nature, čínští vědci vysvětlují, že na měsíčním povrchu se nachází drobné silikátové kuličky obsahující vodu, které zřejmě vznikly při srážkách s asteroidy a vulkanické činnosti před miliony let. Výzkumníci se domnívají, že voda se vytvořila chemickou reakcí, kdy se vodíkové ionty vyzařované ze Slunce – dopravované na měsíční povrch slunečním větrem – spojily s atomy kyslíku uvnitř kuliček.

Vzorky měsíční půdy sesbírala čínská sonda Čchang-e 5 a přivezla na Zemi v roce 2020. Ze vzorků experti vybrali ke studiu 150 zrn o velikosti od 50 mikrometrů až po jeden milimetr. Kuličky z celého povrchu Měsíce by měly podle odborníků obsahovat mezi 300 až 270 miliardami tun vody.

ESA, Měsíc
Zdroj: ESA

Potenciální zdroj vody

„Tohle otevře nové cesty, o kterých mnozí z nás přemýšleli. Pokud dokážete extrahovat vodu a koncentrovat ji ve významných množstvích, je jen na vás, jak ji využijete,“ říká planetární vědec Mahesha Ananda z Open University.

Vědci uvádí, že by se voda ve skleněných kuličkách mohla stát potenciálně jednoduše získatelným vodním zdrojem pro budoucí mise. Prozatím však nepřišli na to, jak je všechny shromáždit. Navíc, aby z nich vodu mohli extrahovat, museli by je zahřát na teplotu kolem 100 stupňů Celsia.

Přesto jde o potenciálně zajímavý zdroj vody pro budoucí lidské kolonie na Měsíci. Vodu z kuliček by astronauti mohli využívat k běžným činnostech (pití, koupání, vaření) a dokonce i k výrobě raketového paliva.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Nature, Engadget, Futurism, sciandnature

Total
0
Shares
3 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..