Měsíc, NASA

Co vytváří vodu a led na Měsíci? Vědci NASA si myslí, že elektrony z magnetického pole Země

  • Na Měsíci je led s vodou
  • Vědci se snaží zjistit, jak vzniká

Na obou pólech naší přirozené družice se nachází vodní led, informuje americká vesmírná agentura NASA, jejíž vědci pozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech naší přirozené družice.


Nepřehlédněte: iPhone 15 Pro Max pohořel v testu odolnosti. Zadní sklo praskne téměř okamžitě


Vodní led na Měsíci

Data naznačují, že led se nachází v nejtemnějších a nejchladnějších koutech polárních oblastí. Místa jeho výskytu jsou na obou točnách roztroušená a experti se domnívají, že mohou být velmi stará. Na jižním pólu se většina ledu soustředí v kráterech, zatímco na severním je led rozsetý na širším prostoru, ale řídce.

Nikdo si však není stoprocentně jistý, jak se tam dostal – odkud se bere, jak se tvoří. Nové poznatky publikované v časopise Nature Astronomy však naznačují, že ke vzniku vodního ledu na povrchu Měsíce přispívá zemská magnetosféra.

Nový výzkum vedli vědci z Havajské univerzity v Mānoa a zjistili, že za jeho vznik zřejmě může reakce vysokoenergetických elektronů s měsíční půdou, při níž se uvolňuje zachycený vodík, který pak tvoří vodu. Dříve se experti domnívali, že za vznik vodního ledu na Měsíci je zodpovědný sluneční vítr, ale nyní jsou přesvědčeni, že voda na Měsíci vzniká také působením Země – vodu na povrchu Měsíce doplňují průchody Měsíce zemskou magnetosférou.

„Když se Měsíc nachází mimo magnetickou dráhu, je jeho povrch bombardován slunečním větrem. Uvnitř magnetotailu se protony slunečního větru téměř nevyskytují a očekávalo se, že tvorba vody klesne téměř na nulu. Ale není tomu tak,“ uvádí planetární vědec Shuai Li z Havajské univerzity v Mānoa.

Shackleton
Zdroj: NASA

NASA chystá lunární kolonii

Podle výzkumníků na Měsíc dopadají elektrony, když prochází zemským magnetotailem, který naše planeta zanechává za sebou, jak se řítí vesmírem. Uvnitř magnetotailu se nachází plazmová vrstva tvořená vysoce nabitými elektrony a ionty, které jsou přitahovány ze zemské atmosféry a zářením slunečního větru ze Slunce.

„V magnetotailu mohou probíhat další procesy. Zejména záření vysokoenergetických elektronů vykazuje podobné účinky jako protony slunečního větru,“ píší ve studii.

Pochopení vzniku vodního ledu na Měsíci je naprosto zásadní. Jak víme, lidstvo se znovu chystá na Měsíc a americká NASA má dokonce v plánu na jeho povrchu vybudovat soběstačnou lidskou kolonii. Voda v pevném skupenství byla zjištěna díky přístroji NASA Moon Mineralogy Mapper

Zdroj náhledové fotografie: Nicolas Thomas / Unsplash, zdroj: BGR, Nature Astronomy, Science Alert

Total
0
Shares