Robot, kyborg, umělá inteligence

Co když jste iluze a já skutečná? Nejdokonalejší humanoidní robotka zapochybovala, jestli lidé skutečně existují

  • Dokonalá gesta, okamžité odpovídání na otázky
  • Nejdokonalejší humanoidní robotka vzbudila rozpaky

Humanoidní robotka Ameca od firmy Engineered Arts se opět stala terčem pozornosti. Během prezentace v dubajském muzeu šokovala přítomné dokonalou mimikou a děsila je odpovědmi, jako kdyby byla skutečně živá.


Nepřehlédněte: iPhone 15 způsobí revoluci. Apple vsadí na titanové tělo a konektor, který nám nebude vadit


Ameca opět procitla k životu

Robot, či v tomto případě už spíše člověku podobný android, na první pohled vyniká přesvědčivou mimikou a gestikulací. Vůbec poprvé na sebe Ameca upozornila na počítačové konferenci CES v americkém Las Vegas, kde mezi účastníky vyvolávala jak obdivné, tak i vystrašené reakce.

Hyperrealistický robot, který se umí usmívat, mrkat a pohybovat rameny, je slyšet, jak říká „Jmenuji se Ameca“, a pak vysloví své jméno. „Vyhrála jsem v hláskování?“ žertuje a když se jí jeden z návštěvníků zeptá, zda je ráda, kde je, odpoví: „Nejsem šťastná, neprožívám emoce, ale umím se tvářit šťastně.“ V jednu chvíli se ale podiví: „Počkat! Co když jsi iluze a já jsem skutečná?“ Takto konverzaci několika návštěvníků muzea s Amecou popisuje server The Sun.

Nejdokonalejší robot, jaký byl kdy vyroben

Ameca, kterou navrhla britská společnost Engineered Arts, je nejpokročilejší android na světě, který představuje špičku v technologii robotizace člověka. V popisu stroje na webu tvůrců se píše: „Ameca, navržená speciálně jako platforma pro vývoj budoucích robotických technologií, je dokonalou humanoidní robotickou platformou pro interakci s člověkem.“

Robot, který byl zkonstruován k testování umělé inteligence a strojového učení, má řadu výrazů obličeje včetně mrkání a drbání na nose. Pro dokonalou mimiku využívá celkem 17 motorů a v každém uchu má zabudovaný mikrofon, díky kterému rozpozná, z jaké strany přichází lidský hlas.

Musk představil Optima

S roboty má velké plány nejen společnost Engineered Arts, ale také Elon Musk. Byl to právě tento americký miliardář, kdo začátkem října v rámci akce „AI Day“ (Den umělé inteligence) představil svého humanoidního robota Optima, pojmenovaného podle vůdce autobotů z filmů Transformers.

Vztah lidí ke strojům se v posledních letech vyvíjí, téměř každý člověk na světě vlastní chytrý telefon, bez kterého nemůže žít. Kdo ví, možná se blíží doba, kdy každého z nás bude na cestě životem doprovázet robot, který se stane naším nejlepším přítelem.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares