Země

Co by pro lidstvo znamenalo, kdyby se Země přestala otáčet? Vůbec nic pěkného, ukázali vědci

  • Otáčení Země kolem své osy považujeme za samozřejmost
  • Co by se stalo, kdyby se zastavila?

Představte si, že by se naše Země v jednom okamžiku přestala otáčet kolem své osy. Co by nastalo? Bylo by ještě možné na naší planetě žít?


Nepřehlédněte: Konec WhatsAppu v Čechách? Chatovací aplikace přestala fungovat na desítkách telefonů


Země zpomaluje, na nás to ale nemá vliv

Ani to nevnímáme, ale náš skromný bleděmodrý domov se otáčí v podstatě stejnou rychlostí už miliardy let. Dělá to tak dlouho, že to bereme jako samozřejmost a vůbec nemyslíme na to, že by se to někdy mohlo změnit. Vědci si naštěstí podobnou otázku položili a zjistili, že by k ničemu dobrému nedošlo. Lidstvo by čelilo zkáze, kterou si ani nedokážeme představit.

Věřte nebo ne, rotace země zpomaluje už miliardu let. Až na několik vzácných výjimek, jako byl nejkratší den 29. června 2022, se rychlost rotace Země každým rokem postupně snižuje, čímž se naše dny mírně prodlužují. Odpověď na otázku, k čemu by došlo, kdyby se Země najednou zcela zastavila, přináší server Interesting Engineering.

Země se otáčí kolem vlastní osy východním směrem, a přestože naše smysly nedokážou její rotaci zaznamenat, odehrává se ohromnou rychlostí 1 670 kilometrů v hodině. Kdyby se zeměkoule náhle zastavila, zažívali bychom šestiměsíční dny a šestiměsíční noci, všechny GPS navigace by přestaly fungovat a všechny objekty na povrchu by se setrvačností pohybovaly prudce k východu, ukazuje video.

Svět by radikálně změnil svou tvář

Objevila by se ohromná zemětřesení, tsunami, hurikány, a probudila by se sopečná činnost a nastaly by markantní teplotní změny. Zastavení rotace by mělo vliv i na veškeré vodstvo, které by se nalilo k oběma pólům a značná část světa, jak ho známe, by se tak ocitla pod vodou.

Negativně by byla ovlivněna atmosféra i magnetické pole, obojí by pomalu zcela zaniklo. Naše planeta by nakonec byla vystavena smrtícímu záření z celého vesmíru a v důsledku všech těchto negativních vlivů by život na Zemi postupně zcela zanikl.

Působivé video neukazuje vůbec nic pěkného. Ale nebojte se. Rozhodně nám nehrozí, že by k něčemu takovému někdy došlo.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. O tom je natočen pěkný dokument. Bylo by to pěkné, horké dny, mrazivé noci.

Comments are closed.