reaktor

Čistá energie na 6 000 let? Čína má thoriový reaktor, o kterém se na Západě nemluví

  • Čína nedávno objevila „nekonečné zásoby“ thoria.
  • Asijská země může být zabezpečená na tisíce let.

To, o čem se v odborných kruzích zatím jen opatrně spekulovalo, se stalo skutečností. Čínští experti oficiálně spustili experimentální „solno-thoriový“ reaktor v poušti Gobi.


Nepřehlédněte: Čína nešvejkuje! Vyrobila operační paměť, která je 10 000krát rychlejší než ta současná


Čínský thoriový reaktor

Inženýři z čínské akademie věd v šanghajském institutu aplikované fyziky SINAP postavili reaktor na jižním okraji pouště Gobi v oblasti Wuwei. Pomezí země nikoho se pochopitelně pro podobné experimenty přímo nabízí.

Solno-thoriový reaktor má oproti jiným reaktorům řadu zásadních výhod. Těmi nejdůležitějšími výhodami solno-thoriových reaktorů jsou vysoká bezpečnost provozu, schopnost obejít se bez chlazení vodou a také jednodušší a kratší proces likvidace vyhořelého paliva. „Kdyby došlo k protržení reaktoru, radioaktivní sůl ochlazením rychle zatuhne a na rozdíl od vody nikam dál nepronikne,“ píše server South China Morning Post.

Roztavená sůl v tomto případě není pouze tepelným médiem a chladivem, ale na rozdíl od vody je i samotným palivem. Palivová sůl je proto vedle fluoridů lithia a beryllia dochucená ještě fluoridem zirkonia, uranu a nakonec i thoria.

Čína, reaktor, Tokamak HL-2M
Čínský jaderný reaktor | foto: Southwestern Institute of Physics

Nekonečný zdroj energie

Reaktor s tepelným výkonem dva megawatty je jen experimentální, ale ukazuje cestu k jaderné energetice budoucnosti. Někteří čínští odborníci poukazují na to, že nedávno objevené naleziště bohaté na thorium ve Vnitřním Mongolsku by teoreticky mohlo pokrýt energetické potřeby Číny na tisíce let, přičemž takový reaktor by produkoval jen minimální množství radioaktivního odpadu.

Ve srovnání s uranem 232 je thorium mnohem bezpečnějším zdrojem jaderné energie, protože jeho odpad se stává bezpečným již po „stovkách“ let (zhruba po 300 až 500 letech – pozn. red.) na rozdíl od „tisíců“ let u uranu.

Thorium
Naleziště thoria v Číně | foto : Grok (AI)

Čína diktuje tempo

Číňané jsou na svůj experimentální reaktor náležitě hrdí. Dokládá to vyjádření hlavního vědce celého projektu Xu Hongjie, který přirovnal vývoj thoriové technologie k Ezopově bajce o zajícovi a želvě.

„Zajíc jednou udělá chybu nebo se unaví. Tehdy se želva chopí iniciativy,“ řekl v jasné narážce na rozhodnutí Spojených států po počátečních pokusech v 60. letech minulého století opustit výzkum thoriových reaktorů.

Američtí vědci byli průkopníky solno-thoriových reaktorů a dokonce postavili i malý zkušební reaktor, ale ambiciózní projekt byl po několika letech ukončen ve prospěch systémů využívajících uran.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: South China Morning Post

Total
0
Shares
24 komentářů
  1. jó hold zaostalí a primitivní Číňané nám zase natrhli zadek a my budeme honit sluníčko s nebezpečným odpadem, který nikdo nechce a neumí zlikvidovat či zahrabeme do země nefunkční lišty z ekologické větrné energie

    1. Čína vyrábí 33% elektrické energie z OZE, asi 57% z fosilních paliv, a asi 4% v JE. Zbytek 6% je chyba, která je větší, než výroba v JE. Takže zatím ne, ještě nic nenatrhli a pokud natrhnou, tak právě ve FVE a VtE. Staví jich okolo 300 TW ročně.

      1. Proto taky staví cca 10 reaktorů ročně, aby se ta chyba “opravila”. 🙂 Větší instalace OZE od určité kapacity již další využitelnou energii nevyrobí. Jakmile dojde k nasycení zdrojů, tak neřiditelné zdroje začnou kanibalizovat svoji produkci.
        Mimochodem staví taky uhelné elektrárny. A to taky celkem dost.
        Plán v OZE pro rok 2030 byl splněn již loni (1200 GW instalovaného výkonu). Na plánu v JE se pracuje. Chtějí do roku 2035 cca 150 reaktorů. Uhlí se bude, asi, utlumovat, ale stále se buduje (cca 50GW ročně, které vyrábí násobně více než nárust v OZE).
        Zajímavé je srovnání reálné využitelnosti zdrojů. I přes obrovský instalovaný výkon OZE (přes těch 1200 GW) vyrobily cca 1750 TWh. JE při instalovaném výkonu něco přes 60GW vyrobily 450TWh. (Tedy 20x menší zdroj dodal jen něce méně než 1/3 z OZE) 🙂 Uhlí má cca 1500GW a dodává cca 3000TWh.
        Jedná se o rychle získaná data za rok 2024. Nemusí být úplně přesná, ale pro porovnání dostačující.
        Takže ano. Čína masivně začleňuje OZE do své koncepce, ale není to primární zdroj energie. Tam sází na stabilnější technologie. 🙂

  2. Jasne. Cinania nam vsade a stale natrhuju zadok. Hlavn4 tebe Milan. Kazdybden aspon zo dva krat Ti nejaky cinan “natrhne” zadok.
    Vidno ze uz zacina but viac lidi co nezazili komunistickú propagandu.

    1. drahý ferko bohužel ten pán má pravdu a vy se mýlíte tak jako většina pomatených aktivistů opravdu jsou o hodně a hodně dál než mi prý nositelé pokroku a demokracie ano čekali dlouho a to co nám vrátí za to století hanby jenž jsme jim způsobili bude opravdu kruté

      1. A vy toužíte po sociálním kontě, kde se zapisuje všechno čím se protivite režimu a pak si ani nepronajmete byt, když máte špatné skóre?
        Dokonce vás trénují pomocí kamer a ai kam a kdy chodíte.
        To je v jednom balíčku s tím pokrokem.
        Já bych to tedy asi nechtěl

        1. Nechcete, ale dostanete! To je totiž ten NWO, který prosazuje WEF, Schwaab, Gates, Uršula atd.

  3. Jak je to možné že země kde vládnou komunisti je ve všem vyspělejší než západ? Přece na celém světě komunismus zkrachoval.

    1. No, komunismus sice zkrachoval a octli jsme se v “demokratickém” světě, ale opkuje se historie starého Říma. Poté, co se demokracie změnila v DEMOKRADENÍ a poté, co se elitářské skupiny jak vnitrostátně, tak i mezinárodně podporují tak, že vytvořily novodobou šlechtu, nakonec stejně jako ve starém Římě zjistíme, že mnohem efektivnější je systém vlády silné ruky, která si dovede poradit jak s novodobou šlechtou, tak se zlodějnou. Ostatně v některých oblastech se demokracie jeví jako vůbec nejhorší možný systém, zejména pokud jde o legislativu, kde si kdejaký sponzor politické strany, která je u moci, prosadí určité úpravy legislativy, partaj, která byla sponzorována, zase musí umožnit koaličním partnerům také určité změny v zájmu jejich sponzorů a vznikají legislativní slepence a paskvily, a to jak v tuzemské legislativě, tak i v legislativě společenství zemí (EU). Příkladem jsou nesmyslná k lahvi připojená víčka – někdo, kdo měl vlivné přátele v orgánech EU si nechal ten nesmysl patentovat, pak je prosadil jako povinná a dnes kasíruje miliardy – ale ne za dobrý nápad, ale za nesmysl, dobře prolobbovaný (ale ti, kdo to prosadili, pravděpodobně dostávají od pachatele toho nesmyslu pravidelné a tučné výplaty).

      1. Ano, souhlasím s vámi. Demokracie je jedním z nejhroších systémů. Jakmile se dá lidem moc prostoru, vymýšlej hovadiny. Lidi potřebují systém, ve kterém někdo vládne tvrdou rukou. Pak to funguje. Dneska maj všichni plný huby keců u lidských právech, ale to podtstané uniká. A jak zmiňujete víčka, to je opravdu nesmysl na entou, ale EU vymýšlí těcgh nesmyslů mnohem více. Tak například nesmyslné ostrůvky v silnících, se kterými se v poslední době roztrhnul pytel. K čemu jsou? Akorát k nasrání řidičů a zpomalení provozu, jinak naprosoto k hovnu. KDo to vymyslel? Nějak loby člověk, ktrej si mastí kapsu. Ale je to projekt EU, tak to musí být přece skvělé.

    2. neslučujte dvě věci, politický režim a ekonomický model.
      – kdysi dávno měla Evropa politicky monarchy a ekonomicky ryzí kapitalizmus a ekonomika byly nejvýkonnější
      – pak přišel model demokratická vláda a sociálními pravidly spoutaný kapitalizmus a ekonomika se začala zpomalovat
      – dále model komunistická vláda a státem řízená ekonomika a ekonomika začala padat
      – a Čínané přišli s novinkou, komunistická vláda a komunisty spoutaný kapitalizmus a ekonomika jede
      ——————
      Průměrné inteligentní člověk by měl umět domýšlet výhody i rizika každé z těch variant …

  4. jestli to AI opsala dobře a v nějakém Čínském “časáku” si myslí že v reaktorech máme U 232 tak jsem celkem v klidu. 😀

    1. Chyba v překladu, kde selhal očividně slovosled no. Samozřejmě je to Thorium-232 a v tomto případě se využívá v kombinaci s Uranem-233. Nicméně, pokud se jim povedlo postavit funkční reaktor, který jede na bázi Thoria-232 a Uranu-233 a nemá problémy s nedostatkem reaktivity, tak je to opravdu velký úspěch. Protože oproti naší klasice založené na Uranu-235 a 238, který během chodu produkuje Plutonium, je tohle mnohem bezpečnější a potřebné zásoby Thoria jsou tu opravdu na dlouhé tisíce let, abychom mohli v klidu dumat na fúzními reaktory. Navíc pro výrobu paliva se dá využít i vyhořelé palivo z elektráren s uranovým cyklem. Tohle skutečně je velký úspěch a mohl být západu, kdyby se neodklonil od jádra.

      1. To je přesně ten důvod, proč byla v 60. letech Thoriová cesta opuštěna – ty “naše” klasické reaktory produkují Plutonium a kde se používá Plutonium ? V jaderných zbraních.

  5. Vypadá to jako super zdroj energie, ale tak proč má Čína 4-5% výroby elektrické energie z JE a z OZE má 33%? Sůl se taví při asi 400˚C, pracovní teplota směsi uranu, thoria a FLiBe soli je kolem 750˚C. Je to lepší než ty množivé rwaktory, které pořád hoří, kvůli únikům kovového lithia nebo sodíku, ale zase takový průlom to nebude. Určitě to bude lepší než ty množivé, ty jsou prakticky nepoužitelné.

    1. Právě že to je obrovský průlom, kdy Čína investuje do jádra i fúze obrovské prostředky, protože potřebuje stabilní zdroj energie. Pokud jste si nevšiml, tak Čína má aktuálně obrovské problémy s nedostatkem energie a i proto má nyní rozestavěno a během 5 let dokončí tolik uhelných elektráren, že i kdyby EU na krásně už nevyprodukovala ani gram CO2, tak Čína to nahradí. Čína aktuálně buduje jakýkoli zdroj, který může.
      Nicméně cyklus thorium-uran má obrovské výhody proti tomu, co používáme nyní. Mnohem více dostupného paliva, to palivo dokáže navíc zužitkovat v podstatě celé, ne jen nějakých 6-8%, nevzniká žádný materiál, který je možné využít k výrobě jaderných zbraní a veškeré vzniklé produkty budou bezpečné už po stovkách let. Po provozní stránce jsou pak rovněž bezpečnější. Thoriové reaktory jsou v podstatě modla jaderné energie a bez OZE fanatiků, jsme je mohli mít v Evropě taky. Místo toho máme nejdražší energii na světě a to bude teprve zdražovat. Protože k OZE je třeba dobudovat nejen distribuční síť za cenu, ale i prostředky pro řízení a plánování výkonu, které OZE zdrojům přirozeně chybí. Proto bude ve výsledku OZE vždy tou nejdražší energií ze všech a zkuste se třeba jen podívat, jak se zvedla cena distribuce za posledních 5 let. Vše díky OZE a poroste ještě mnohem dál, protože do distribuční sítě jdou aktuálně desítky miliard ročně a ještě dlouho půjdou.

  6. Historická fakta : Čína dala světu také, akupuntúru, střelný prach a hedvábí. Aktuálně tam probíhá další zajimavý celospolečenský
    experiment, budování kapitalizmu pod vedením komunistů a to může mít mnohem negativnějsí důsledky než střelný prach.

  7. Thorium oproti běžně používanému jadernému palivu tj. uranu má řadu výhod…
    Především se z něj mnohem hůř vyrábějí jaderné zbraně m.j. protože při štěpné reakci nevzniká plutonium jako u uranu.
    To byl hlavní důvod proč se po r. 1945 v USA a pak i v Rusku rozhodli pro uranové reaktory /a ne thoriové/,
    které jim zabezpečili dostatečné dodávky vyhořelého paliva k dalšímu pře-pracování pro jaderné hlavice
    a tak nebylo až tak důležité zda se na výrobních linkách pak pře-zpracovávalo palivo z Dukovan nebo Černobylu výsledek byl podobný. Zákonný rámec byl nastaven tak, aby nikdo ani neuvažoval nad tím uvažovat o jiném jaderném palivu …
    Merklová nakonec výrobu plutonia v německých elektrárnách raději zastavila.

    1. No tak oni hlavně v tehdejší době tak nějak neměli technologii na thoriové reaktory. Přeci jen kombinace U-238 a U-235 byla tehdy a dosud je podstatně jednodušší na zprovoznění než Th-232 a U-233.
      Kdy například u nás provozované VVER reaktory nijak extra vhodné nejsou pro produkci potřebného množství Plutonia. K tomu sloužili RBMK, to v podstatě nebyl energetický reaktor, ale továrna na Plutonium. Tam ta elektřina byla jen vedlejší produkt :).

  8. Čína nemá Ursulu Von Leyno….Tak jde všechno bez problémů!

  9. Článek je nesmyslný a komentáře výše taky. Především thorium 232 nemůže vytvořit nadkritickou soustavu, tj. thoriový reaktor je nesmysl. Z Th232 se ale dá vyrobit uran 233 a ten už (teoreticky) může sloužit jako palivo v reaktoru. Tento uran má však stejný problém jako plutonium 239. Hodí se pouze do jaderných hlavic. Při jejich štěpení totiž vzniká příliš málo zpožděných neutronů (cca třetina oproti uranu 235) a to do značné míry znemožňuje jejich mírové využití. To je také důvod proč z vytěženého uranu vyrábíme malé množství obohaceného uranu pro jaderné elektrárny a velikánskou haldu v podstatě nevyužitého ochuzeného uranu. Přitom se z tohto ochuzeného uranu (je to v podstatě U238 se zbytkovým množsvím U235) dalo vyrobit plutonium 239! Takže onen čínský
    solný thoriový reaktor je uranový! Thorium v roztavené soli ale může zachytit neutron a po dvou beta rozpadech se z něj stane štěpitelný uran 233. Velký problém ale představuje druhý beta rozpad. Trvá totiž příliš dlouho (poločas je cca 27 dní). Pokud totiž meziprodukt po prvním beta rozpadu chytne další neutron, tak žádný štěpitelný prvek nevznikne! Tolik stručně k čínskému “zázračnému” zdroji energie. Pokud bychom totiž ze všeho ochuzeného uranu vyráběli Pu239 (a uměli ho využít v čistě plutoniových reaktorech), tak máme všichni zásobu paliva ne na 6000 let, ale na miliony let!
    Dále bych se zastal Merkelové i Leyenové (i když je nemám rád). Plutonium z vyhořelého elektrárenského paliva se na bomby nehodí! Obsahuje příliš mnoho plutonia 240 a to značně komplikuje jeho vojenské využití. Dále bych ještě vyvrátil nesmysl z diskuze. Štěpením uranu žádné plutonium nevzniká. Pu239 vzniká záchytem neutronu na U238 a následnými dvěma beta rozpady. Rovněž není pravda, že štěpný “sajrajt” z thoria (tj. z U233 vyrobeného z thoria) je krátkožijící na rozdíl od štěpného “sajrajtu” z uranu 235!

    1. Díky za vysvětlení, tak nějak jsem čekal, že realita bude jinde.

Comments are closed.