Huawei

Čínští špióni se pokusili ovlivnit trestní vyšetřování Huawei, tvrdí Američané

  • Huawei je ve Spojených státech vyšetřován hned v několika kauzách
  • Čínští zpravodajci se pokusili podplatit vysoce postaveného úředníka
  • Netušili ovšem, že jednají s agentem FBI v utajení

Dva špióni z Číny se pokusili ovlivnit trestní vyšetřování významné čínské telekomunikační společnosti, které vede americké ministerstvo spravedlnosti, oznámil prokurátor Merrick Garland. Oba agenti, Guochun He a Zheng Wang, jednali ve prospěch telekomunikační firmy Huawei.


Nepřehlédněte: Číňané obešli americké sankce. Huawei navzdory embargu znovu vyrobil 5G telefon


Spadla klec

Podle dostupných informací se He a Wang pokusili podplatit vysoce postaveného úředníka, aby jim vyzradil informace o tajných výsledcích vyšetřování ministerstva spravedlnosti.

Se zaměstnancem, jehož jméno není v žalobě uvedeno, se oba seznámili v roce 2017, tedy ještě před tím, než na Huawei dopadly drtivé sankce tehdejší Trumpovy administrativy. Číňané se údajně snažili získat podrobnosti o svědcích, důkazech a případných dalších obviněních, která by mohla být proti Huawei vznesena v jiných kauzách.

He společně s Wangem platili za informace, aniž by tušili, že spolupracují s dvojitým agentem FBI. Oba jsou obviněni z maření trestního stíhání společnosti Huawei. Není ovšem jasné, zda byli zatčeni.

Huawei v hledáčku úřadů

„Jednalo se o nehorázný pokus zpravodajských důstojníků ČLR ochránit společnost se sídlem v Číně před odpovědností a podkopat integritu našeho soudního systému,“ uvedl americký generální prokurátor Merrick Garland.

„Ministerstvo spravedlnosti nebude tolerovat pokusy jakékoli cizí mocnosti ovlivnit náš soudní systém, na němž je založena naše demokracie. Budeme i nadále tvrdě chránit práva zaručená každému v naší zemi.“

Pokusili se ukrást technologie USA

Garland se také zmínil o obvinění občanů čínské příslušnosti ve dvou dalších případech. V prvním uvedl, že čtyři osoby – z nichž tři byli podle všeho agenti tajných služeb, se podíleli na krádeži amerických technologií.

Druhý případ se týká incidentu, kdy čínští zpravodajci prováděli několikaletou kampaň, v rámci které se snažili vytipované obyvatele Spojených států přinutit k návratu zpět do Číny.

„Každý z těchto případů odhaluje hrubé porušení mezinárodních zákonů ze strany čínské vlády, která se snaží prosazovat svůj autoritářský pohled na svět i uvnitř našich vlastních hranic,“ uzavřel Garland.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Engadget

Total
0
Shares