XPeng X2

Číňané testují létající auto s křídly a padákem. Vypadá jako ze sci-fi filmu a je tiché jako roj včel

  • Jde o revoluční způsob přepravy?
  • Pilotem létajícího auta se může stát běžný řidič

Vertical Aerospace není jedinou firmou, která pracuje na létajícím taxi, dopravním prostředku budoucnosti. Hlasitě o sobě dává vědět i čínská společnost XPeng, které je známá svými prémiovými elektromobily. Žádným nováčkem ovšem není ani v oblasti létajících vozů, přesněji eVTOL, elektrických dronů schopných kolmého startu a přistání.


Nepřehlédněte: Létající auto vyvine rychlost až 225 km/h a vejde se do garáže. Stačí vám pouze běžný řidičák a pár hodin školení


Létající taxi XPeng X2

Výrobce XPeng v uplynulých dnech vyvezl své nejpokročilejší létající taxi vůbec poprvé mimo Čínu. Dopravní prostředek prezentoval na prestižní akci v Dubaji. Testovací let se uskutečnil před zraky zhruba 150 lidí v rámci show GITEX Global a všechny fascinoval.

Pokud to nevíte, XPeng X2 je dvoumístné létající auto určené pro využití ve městech jako alternativa ke klasické dopravě, kde by se pohyboval v poměrně malé výšce. Tvůrci ho vidí jako ideální „přemísťovadlo“ na kratší vzdálenost, ideálně na nákupy, cestky k lékaři a tak podobně.

Vyznačuje se minimalistickým designem ve tvaru kapky s uzavřeným kokpitem pro efektivní aerodynamický výkon a kompletní strukturou z uhlíkových vláken pro snížení hmotnosti.

Neštěstí zabrání padák

Co však X2 odlišuje od jiných eVTOL, to jsou jeho dva režimy: manuální a autonomní. Stroj je schopný létat i na autopilota, a to až po dobu 35 minut a maximální rychlostí 130 km/h. Svézt se mohou maximálně dva cestující o celkové hmotnosti 200 kilogramů. Kdyby se věci nečekaně zvrtly, jsou připraveny airbagy a především padák, které cestující snese bezpečně zpět na zem. Při letu je vozidlo poháněno osmi vrtulemi.

Tichý jako roj včel

XPeng X2 prezentovaný v Dubaji byl páté generace, ale společnost v současné době již pracuje na šesté verzi, která přinese významná vylepšení. Budoucí model bude např. schopen jezdit i po silnicích, dostane totiž kola, a tak trochu bude vypadat jako ikonický Batmobil netopýřího muže. Firma ho plánuje začít sériově vyrábět nejpozději v roce 2024 a jeho cena by neměla přesáhnout 3,5 milionu korun.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem XPeng, zdroj: insideevs

Total
0
Shares