maglev, auto

Číňané otestovali levitující auto maglev, které sviští až 230 km/h, zatímco se vznáší 35 mm nad vozovkou

  • Čína odtajnila levitující auto
  • Může jet rychlostí až 230 km/h

Na testovací dálnici ve východočínské provincii Ťiang-su bylo úspěšně otestováno auto vybavené technologií magnetické levitace (maglev), píše deník China Daily. Při experimentu se téměř třítunové vozidlo vznášelo 35 milimetrů nad vozovkou a rychlostí 230 km/h se plynule pohybovalo, aniž by havarovalo nebo vybočilo z jízdního pruhu.


Nepřehlédněte: Letí! Japonská motorka s vrtulemi se vznesla i s člověkem


Číňané otestovali speciální auto

Zdá se, že Čína je neochvějným lídrem v technologii maglev a stále hledá inovativní způsoby jejího využití. Loni představila vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine rychlost až 600 kilometrů v hodině a teď hlásí další velký úspěch. V uplynulých dnech uskutečnila testy osobních automobilů, které využívají elektromagnetické síly, nadnáší se tak těsně nad vozovkou, ale silnice se nedotýkají.

Číňané testovali hned několik vozidel na osmikilometrovém úseku dálnice, přičemž maximální rychlost aut se blížila až 230 km/h. Automobily s technologií maglev vycházely z běžného komerčního vozidla (značku a model zpráva nezmiňuje). Za ambiciózním projektem stojí univerzita Jiaotong v Čcheng-tu.

Technologie maglev pohání supervlak

Mezi několika málo změnami, které byly na testovacích autech provedeny, byla instalace permanentních magnetů pro levitaci. Upravena pochopitelně byla i samotná silnice, na níž byl položen silný vodicí „pruh“, který vozidlům umožnil levitovat.

Na testy dohlížely provinční dopravní úřady a jejich cílem bylo zkoumat konstrukci silnic a bezpečnostní opatření pro praktickou jízdu vysokou rychlostí, uvádí server Interesting Engineering. Profesor univerzity Deng Zigang po skončení experimentu vyjádřil naději, že technologie maglev pomůže v budoucnu snížit spotřebu energie a zvýšit dojezd automobilů.

Čína využívá technologii maglev v omezeném měřítku téměř 20 let. Šanghaj má pro maglev krátkou trať, která vede z jednoho místního letiště do města. Vekou pozornost pak vzbudilo představení vlaku, který vyvine rychlost až 600 kilometrů v hodině, což z něj učinilo nejrychlejší dopravní prostředek pro pozemní přepravu na světě.

Zdroj náhledové fotografie: Alessio Lin / Unsplash, zdroj: IE

Total
0
Shares