Putin

Číňané otáčí. Po Huawei se k bojkotu Ruska připojuje další technologický gigant

  • Z Ruska se stále stahují firmy, protože nechtějí podporovat válku
  • Obezřetné jsou i čínské podniky, ruský trh už dříve opustil Huawei
  • Teď se k němu přidává výrobce LCD, LED nebo OLED displejů BOE

Zahraniční firmy odpovídají na napadení Ukrajiny Ruskem bojkotováním tamního trhu. Odcházejí byznysy prakticky ze všech odvětví. Končí firmy zabývající se počítači, softwarem nebo prodejem telefonů.


Nepřehlédněte: Jako blesk z čistého nebe. Čínský Huawei se připojuje k bojkotu Ruska


Zatímco u západních společností se odchod z Ruska tak nějak očekával, na invazi už pomalu reagují i čínští výrobci. Veřejně sice nic nekomentují, ale už na konci března vyšlo najevo, že své působení v Rusku ukončil Huawei, který přestal přijímat nové objednávky na své produkty.

Rozhodnutí se týká smartphonů, routerů a další spotřební elektroniky. Odchod samozřejmě nebyl žádným ušlechtilým gestem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale snahou Huawei zachránit si kožich. Pokud by firma v Rusku nadále podnikala, je více než jisté, že by čelila dalším sankcím, ze kterých by se už nemusela vzpamatovat.

Huawei následuje výrobce BOE

V přechozích týdnech se objevily spekulace, že čínská společnost BOE Technology Group v Rusku provozuje výrobní linku, která funguje i během ruské invaze na Ukrajinu. V reakci na otázku, zda mají produkty společnosti obchodní styk s ruskými zákazníky, však zástupci BOE během posledního jednání s investory uvedli, že firma v současnosti v Rusku žádné výrobní závody neprovozuje.

Zároveň dodali, že společnost bude reagovat na vývoj situace na Ukrajině a pružně upravovat svou obchodní strategii tak, aby zcela vymazala možná firemní rizika. Pokud to nevíte, BOE se řadí se k velkým výrobcům obrazovek typu LCD, které dodává např. Applu pro iPady a MacBooky. Po Samsungu je také druhým největším výrobcem OLED displejů (včetně ohebných) pro smartphony.

Rusko se vrátí do mobilního pravěku

Zatímco zastavení linky na výrobu displejů Rusy zabolí jen trochu, již dříve avizovaný odchod Nokie, Ericssonu a čínského Huawei je může vrátit o desítky let nazpátek. Největší podíl v dodávkách mobilní infrastruktury na ruském trhu má právě Huawei, a to zhruba 40 procent. Ericssonu patří 25 procent ruského trhu, Nokii přibližně 15 procent. Odchod Huawei ze země bude mít negativní dopad na údržbu a rozvoj stávajících i budoucích projektů. Zejména budování technologie 5G se extrémně zpomalí. O tom nemůže být sporu.

Zdroj náhledové fotografie: DimitroSevastopol / Pixabay

Total
5
Shares