- DeepSeek je vyspělý čínský chatbot.
- Umí vytvářet texty, překládat mezi různými jazyky, pomáhat s domácími úkoly.
Spuštění chatbota DeepSeek způsobilo pořádný rozruch. Čínská AI umí vytvářet texty, překládat mezi různými jazyky, pomáhat s domácími úkoly, a to včetně složitých matematických úloh. Zatímco firmy v USA za trénování svých pokročilých modelů (chatGPT) utrácejí miliardy dolarů, DeepSeeku stačí podle všeho jen miliony dolarů.
A čínský chatbot bude brzy ještě mnohem lepší. Dokládá to zpráva agentury Reuters, která tvrdí, že vývojáři chtějí zvýšit tempo a vzdálit se slavnější americké konkurenci ChatGPT, proto co nejrychleji uvedou nový model R2.
Nepřehlédněte: Google všechny potěší. Jako první vsadí na „neprůstřelné“ zabezpečení – podvodníci nebudou mít šanci
Blíží se uvedení chatbota DeepSeek-R2
O aktualizaci čínského chatbota napojeného na AI (umělou inteligenci) se hovoří již několik týdnů, takže nejnovější zpráva není žádným překvapením. Co překvapivé naopak je, tak to je termín uvedení updatu R2. Původně se s ním totiž počítalo až v květnu. O novém modelu R2 toho zatím mnoho nevíme, ale čínská společnost již dříve prozradila, že chce, aby chatbot měl lepší kódovací schopnosti a rozuměl i jiným jazykům než angličtině.
Když byl DeepSeek R1 uveden na trh, celé odvětví bylo zaskočeno zprávou, která uváděla, že vysoce sofistikovaný model byl vycvičen za zlomek nákladů modelu ChatGPT společnosti OpenAI. Ta se však okamžitě ozvala a uvedla, že DeepSeek k tréninku svého modelu použil destilaci ChatGPT.
Technika zvaná „destilace“ umožňuje menším modelům dosáhnout podobných výsledků jako větší modely při výrazně nižších nákladech. Tato praxe je v odvětví běžná pro interní účely, avšak OpenAI považuje její použití DeepSeekem pro vytvoření vlastního veřejného modelu za porušení podmínek užívání služby.
Nad čínskou AI se stahují mračna
O čínském chatbotovi DeepSeek se tedy rozhodně nehovoří jen v superlativech. Nedlouho po jeho vydání vyšlo také najevo, že razí cenzuru jako řemen a že data – nešifrovaná – odesílá na servery v Číně. V Austrálii, Tchaj-wanu a Jižní Koreji aplikaci DeepSeek proto smazaly z oficiálních internetových obchodů pro mobilní platformy Android a iOS.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: BGR