Apple Store, iCar

Číňan ukradl Applu tajné dokumenty o chystaném elektromobilu iCar. Po letech zapírání se chce dohodnout

  • Ukradl výrobní tajemství Apple iCar, nyní se k tomu po letech přiznal
  • Ani v Applu nepracují pouze loajální zaměstnanci

S iPhonem se již Applu povedlo změnit svět mobilů a stejné ambice má firma i ve světě automobilů. iCar se již několik let vyvíjí v maximálním utajení. Podle některých zdrojů firma usiluje o uvedení svého elektromobilu na trh nejpozději do roku 2025. Automobil nemá mít volant a pedály a interiér má být navržen tak, aby bylo možné řídit bez použití rukou.


Nepřehlédněte: NASA varuje: K Zemi se obrovskou rychlostí řítí asteroid velký jako velryba. Máme se bát?


Změní Apple iCar elektromobily?

Pravděpodobně už jste slyšeli o plánech Applu vstoupit na trh elektromobilů. V rámci přísně utajovaného projektu Titan vyvíjí elektrické vozidlo, které má změnit svět. O voze od Applu, který by mohlo znamenat podobný převrat ve světě aut jako iPhone, se mluví stále hlasitěji.

Pro projekt Apple do své stáje přetáhl v uplynulých letech chytré hlavy z velkých světových automobilek. Je to běžná praxe. S odchodem mozků se čas od času potýká i americký gigant. Dokazuje to případ z roku 2018, kdy byl inženýr Xiaolang Zhang obviněn z krádeže dokumentů týkající se iCar.

Zhang pracoval na projektu Titan v letech 2015 až 2018. Z Applu odešel a zamířil do čínského startupu XMotors, známého také jako Xpeng. Apple nedlouho po jeho odchodu zjistil, že odcizil 24 GB tajných dat i návrhy řídící desky s obvody a server z laboratoře pro autonomní vozidla.

Zničehonic změnil výpověď

Číňana nedlouho poté sebrala FBI a obvinila ho z krádeže obchodních tajemství. Zhang vinu dlouho odmítal, ale teď překvapivě  změnil svou výpověď a k činu se přiznal. Podmínky dohody sice nejsou veřejné, ale hrozí mu odnětí svobody až na 10 let a pokuta ve výši 250 000 dolarů. Rozsudek soudu se očekává v listopadu.

Společnost Xpeng, pro kterou Zhang pracoval, již vydala prohlášení, v němž popírá jakýkoliv podíl na krádeži tajných dat a striktně se od Zhangových činů distancuje. V prohlášení je také uvedeno, že jakmile vyšetřování začalo, společnost ochotně s americkými úřady spolupracovala.

Zdroj náhledové fotografie: Laurenz Heymann / Unsplash, zdroj: PhoneArena

Total
0
Shares