Asteroid

NASA varuje: K Zemi se obrovskou rychlostí řítí asteroid velký jako velryba. Máme se bát?

  • Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží kosmický balvan
  • K modré planetě dorazí už za několik hodin

Obrovský asteroid se podle NASA Centra pro studium objektů blízkých Zemi (CNEOS) přiblíží v neděli k naší planetě. Přestože se svou velikostí nemůže rovnat vesmírnému balvanu, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů, měl by při potencionálním dopadu na povrch Země nedozírné následky. Podle vědců je velký jako velryba.


Nepřehlédněte: Elon Musk chce dát lidem čip do hlavy, ale má problémy s úřady. Pomoci by mohl nečekaný spojenec


Asteroid velký jako velryba

V neděli 28. srpna proletí kolem Země mohutný asteroid. Podle odborníků je velký jako Plejtvák obrovský. Kosmický balvan, pojmenovaný jako 2022 QP3, přitom pozornosti vědců dlouho unikal. Objeven byl teprve před několika dny.

Během svého nedělního přiblížení bude ve vzdálenosti 5,5 milionu kilometrů od Země, což je o něco více než čtrnáctinásobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, a naši planetu bude míjet vysokou rychlostí 28 548 kilometrů za hodinu.

Experti veřejnost uklidňují, že asteroid pro Zemi nepředstavuje žádnou potenciální hrozbu. Nemusíme se tak obávat, že o víkendu naše planeta přestane existovat.

Asteroid
Zdroj: 9866112 / Pixabay

Planetární obrana

NASA sleduje tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: hindustantimes, JPL

Total
0
Shares