Internet

Čína spouští vysokorychlostní 5,5G. Surfování na internetu dostane nový rozměr

  • China Mobile už testuje 5,5G internet
  • Zavede ho do 300 čínských měst
  • V první vlně jej budou podporovat telefony Oppo, Vivo a Xiaomi

Čínský operátor China Mobile jako vůbec první na světě spustil komerční síť mobilního internetu s rychlostí, která překonává dosavadní standard 5G. Technologii říkají 5G Advanced (5GA, též 5,5G) a chtějí ji co nejrychleji rozšířit na komerčně dostupné smartphony a další zařízení.


Nepřehlédněte: Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě. Opozdí se jen o sekundu za 40 miliard let


Brzy se přidá Xiaomi a Vivo

Jako vůbec první oznámilo podporu 5,5G internetu u svého telefonu čínské Oppo, konkrétně se to týká vlajkového modelu Find X7, respektive celé rodiny produktů. Krátce na to přispěchalo Vivo s informací, že 5,5G dostane formou aktualizace také jejich model X Fold 3 a řada X100.

Nově demonstrovala 5GA internet na svém hlavním vlajkovém telefonu i společnost Xiaomi. Model 14 Ultra ve spolupráci s China Mobile dokázal naměřit rychlost až 5 132 Mb/s, což významně přesahuje rychlost 5G.

V Evropě přitom 5G většinou dosahuje reálné přenosové rychlosti na koncových zařízeních kolem 300 až 400 Mb/s. Druhým dechem však nutno upozornit, že technologie 5G má ze své podstaty nabízet až 20 Gb/s rychlost, tedy 20 000 Mb/s.

5G
Zdroj: ArtisticOperations / Pixabay

5G Advanced v Číně

5G Advanced slibuje 10× zvýšení kapacity sítě a rychlost downlinku až 10 Gb/s a uplinku až 1 Gb/s. Tato dodatečná kapacita také umožní připojení 100 miliard zařízení internetu věcí (IoT) k síti. Latence je také nižší než u současných sítí 5G.

Nelze moc očekávat, že by se technologie 5GA rozšířila brzy i do Evropy. China Mobile aktuálně plánuje zavádět infrastrukturu do 300 největších měst v Číně. Operátoři v Evropě si jako větší cíl dávají zavedení 6G internetu.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Gizmochina

Total
0
Shares