Čas, hodiny

Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě. Opozdí se jen o sekundu za 40 miliard let

  • Jak přesné jsou nejpřesnější hodiny světa? Moc!
  • Američané sestavili zařízení, které nemá obdoby

Výzkumníci sestavili hodiny, které jsou podle nich tak přesné, že se opozdí jen o sekundu za každých 40 miliard let, což je delší doba, než jakou existuje Země a o něco méně než trojnásobek stáří vesmíru.


Nepřehlédněte: Korejci zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Dosáhlo teploty 100 milionů stupňů Celsia


Americké hodiny se opozdí jen o sekundu za 40 miliard let

Optické mřížkové hodiny, jak zní jejich název, vůbec nepřipomínají klasické nástěnné nebo stolní hodiny, ale spíše vypadají jako obří odstrojené počítače nebo serverovny, píše server IFLScience.

Hodiny využívají 40 000 atomů stroncia uvězněných v jednorozměrné mřížce. Celý systém je tak choulostivý, že vyžaduje chladné prostředí, aby se snížil dopad okolních elektromagnetických vln a zachovala přesnost přístroje.

Tým vědců z Colorádské univerzity v Boulderu již několik let vyvíjí optické atomové hodiny a dosahuje přesnosti, která je u běžných atomových hodin využívajících atomy cesia nemožná. „Hrajeme si s řadou triků, aby naše hodiny byly co nejpřesnější,“ řekl hlavní autor Alexander Aeppli.

Vědci na hodinách pracují řadu let

Američtí experti odhadují, že by trvalo 40 miliardy let, než by se jejich nové hodiny opozdily o sekundu. Jsou tedy podstatně přesnější než cesiové atomové hodiny, které jsou používány k definování jedné sekundy. Ty se mohou o sekundu opozdit každých 30 milionů let.

Očekává se, že optické mřížkové hodiny přinesou v budoucnu novou definici sekundy, která již nebude založena na nejlepších atomových hodinách. To však nebude jejich jediné vědecké využití – lidstvo má na dosah objevy daleko přesahujících pouhé měření času.

Atomové hodiny jsou již citlivé na relativistické efekty, ale citlivost optických mřížkových hodin je tisíckrát vyšší, což znamená, že je lze použít k měření gravitace jako nikdy předtím a také k testování teorie gravitace a studiu temné hmoty.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: IFLScience, New Scientist

Total
0
Shares