Čína, reaktor, Tokamak HL-2M

Čína rozsvítí své umělé Slunce. Ve fúzním reaktoru se pokusí dosáhnout teploty až 150 milionů stupňů Celsia

  • Umělé slunce vytvořené v Číně čeká další ostrý test
  • Pokusí se vyzařovat teplotu o hodnotě 150 milionů stupňů Celsia

Čínská státní média informují, že vědci provedou další test tokamaku – jaderného fúzního reaktoru HL-2M. Z dostupných informací vyplývá, že se chystají učinit důležitý krok k výrobě soběstačné jaderné fúze, která by vytvořila neomezenou čistou energii.


Nepřehlédněte: Korejský jaderný fúzní reaktor KSTAR dokázal udržet teplotu 100 milionů stupňů po dobu 30 sekund


Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

Čína v posledních letech do potenciálu fúzní energie mohutně investuje, jen za projekt HL-2M utratila miliardy dolarů. Ale přináší to výsledky. Vědci teď oznámili, že se chystají v reaktoru vytvořit extrémně horké plazma o teplotě 150 a později dokonce až 200 milionů stupňů Celsia. V jádru Slunce je přitom teplota „jen“ asi 15 milionů stupňů Celsia.

Tokamak HL-2M vznikl ve městě Čcheng-tu. Je výsledkem 14 let tvrdé práce, přičemž první menší verzi HL-2A Čína spustila již roku 2006, ale nový reaktor vysoce překonává vše, co starší zařízení nabízelo.

Energie „zdarma“ nemusí být jen sen

Číňané doufají, že jejich uměle vytvořený zdroj tepla a světla by mohl potenciálně ukončit závislost světa na fosilních palivech a pomoci zvrátit globální oteplování.

Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia. Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.

Termonukleární fúze je mnohými odborníky považována za ideální zdroj energie. Vytváří zanedbatelné znečištění, méně radioaktivního odpadu než štěpení a je přitom také mnohem méně nebezpečná.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Southwestern Institute of Physics, zdroj: Global Times, The Sun

Total
0
Shares