LSST-SLAC

Čína předběhla svět. Její nová špionážní kamera přečte milimetrové detaily na vzdálenost 100 kilometrů

  • Kam se hrabou výrobci smartphonů.
  • Pohleďte na úchvatný čínský systém.

Špionáž ve vesmíru jede na plné obrátky. Zatímco Američané vysílají pravidelně na oběžnou dráhu Země svůj utajovaný raketoplán X-37B, Čína k výzvědné činnosti plánuje využívat speciální laserový systém SAL. Ten je natolik výkonný, že přečte milimetrové detaily na vzdálenost až 100 kilometrů. Podle odborníků jde o průlom, kterému se dnes neblíží žádné jiné řešení.


Nepřehlédněte: Čína objevila nekonečný zdroj energie. Celou dobu ho měla přímo pod nohama!


Supervýkonná špionážní kamera

Vědci v Číně vyvinuli mimořádně výkonný lidarový systém se syntetickou aperturou, který umožňuje nebývale přesnou kontrolu cizích objektů, zejména vojenských špionážních družic. A již prokázali, že je schopen vysoce detailních pozorování ze vzdálenosti více než 100 kilometrů. Pokud bude SAL nasazen na nízké oběžné dráze Země, mohl by potenciálně rozlišit detaily tak titěrné, jako je lidská tvář.

Systém experti testovali na severozápadě země, kdy pomocí něj „četli“ detaily přes jezero Kukunor, které je dlouhé 105 kilometrů a široké 65 kilometrů. Výsledek? SAL zobrazil detaily o velikosti pouhých 1,7 milimetru. „Nejde jen o to vidět družice, jde o čtení jejich sériových čísel,“ vysvětlil jeden z pekingských výzkumníků. „S takovým rozlišením by bylo možné odhalit poškození solárních panelů mikrometeoroidy.“

LSST
Zdroj: SLAC National Accelerator Laboratory

Čína utíká USA

Zatímco předchozí čínské systémy se spoléhaly na mikrovlnné záření, SAL pracuje s optickým zářením, které má mnohem kratší vlnové délky než mikrovlny, což vede k mnohem detailnějším snímkům.

Nový průlom posouvá Čínu daleko před ostatní země. V roce 2011 dokázal americký obranný ekvivalent přečíst detaily o velikosti dvou centimetrů ze vzdálenosti 1,6 kilometru. Nejlepší čínské systémy pak dříve dokázaly zobrazit detaily o velikosti pět centimetrů ze vzdálenosti 6,9 kilometru.

Zdroj: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. To není nic nového jen západ a zejména USA si to už několik let nalhává, že tomu tak není.
    Pokud vezmete čísla a porovnáte kolik vyprodukuji v Číně za rok lidí s ING a kolik USA, tak USA jsou pozadu a začíná se to podepisovat.
    Už před 10lety jsem tvrdil, že musí západ stáhnout výroby z východu na západ za cenu vyšších cen, aby na to později nedoplatila.BOhužel dnes na to doplácí a bude hůře pokud okamžitě nazačně jednat.Z chudé komunistické číny je za pouhých 20-25let světová mocnost v technologiích a jiných oblastech.

  2. Za Chruščova, když se setkal s USA presidentem si říkali vtip “že si navzájem mohou číst noviny, které čtou”. Takže bych se autora chtěl zeptat, co je to za super technologii, která umí to co amíci uměli před 70 lety? Že tam dali “počítač”, jakože amíci, za posledních 70 let, žádný nevyrobili?

    Já bych hádal, že zase psal někdo, kdo je politikcy uvědomělej, ale tak jako za komančů, takový člověk je většinou neschopnej nýmand a pak dopadá jeho činnost vždy tak, že je spíše za blbce on=autor článku…

    Nebo prvotní úmysl byl chválit soudruhy v Číně, tedy je autor komunistickej novinář co píše o úspěchu komunismu jako se psalo před rokem 89?

    Takže co je pravda?
    a) autor je uplně blbej jak komunistickej politruk
    b) autor je komunistickej politruk

  3. To té Číně ale nesmíte taky na všechno skočit kuci. Letouny šesté a sedmé generace, satelity které čtou noviny, a na náměstí Nebeského Klidu se nic nestalo. 😀
    Nejvyšší rozlišení jaké ze satelitu dostanete je tak 5cm, a můžete mít clonu syntetickou jak chcete. Kromě toho snažit se dělat fotku lidarem je úplná pitomost protože lidar je optický systém na určování vzdáleností bodů v prostoru za jejichž pomoci dáváte dohromady trojrozměrný obrázek okolí. Zpátky k tomu 50mm rozlišení: Můžete mít čočku a clonu jakou chcete, klidně to může mít rozměr fotbalového hřiště (větší = lepší) ale lepší než 50mm to nebude. Problém je atmosféra která vám ten obrázek prostě rozmaže. Je to stejné jako pod vodou, jen atmosféra je podstatně řidší takže rozmazává méně. Na vylepšení obrazu můžete použít různé chytré rovnice z astrofyziky ale i to má svůj limit. V zásadě to obraz jen stabilizuje a zaostří ale rozlišení se nezlepší. Informace která v tom signálu není tam prostě není. A čím vyšší frekvenci použijete, tím je to horší, protože tím víc ta atmosféra stojí v cestě. A když použijete umělou inteligenci na vylepšení obrazu, tak vyrobíte obrázek který pěkně vypadá, ale většina detailů je falešná. Můžete tedy být v klidu, Čína vám v dohledné době přes rameno z vesmíru číst rozhodně nebude. Z větší části protože fyzika, a z menší části protože Američani ani Evropani to ještě nevymysleli a tak jim to Čína nemohla ukrást.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..