Vlak, Čína, maglev

Čína otestovala super vlak maglev, který přepraví cestující rychleji než letadlo

  • Čína otestovala nový super vlak
  • Bez strojvůdce bude jezdit rychlostí až 1000 km/h

Není obvyklé, aby vás vlak dopravil do cíle stejně rychle jako letadlo, ale nový čínský vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine rychlost až 1000 kilometrů v hodině, to dokáže.


Nepřehlédněte: Let v atmosféře rudé planety: Vrtulníček Ingenuity má za sebou další úspěch


Čína testuje vlak maglev

Byl to sice Elon Musk, kdo jako první přišel s nápadem rychlocestování tzv. hyperloopem, teď ale Čína hlásí, že úspěšně otestovala nový vlak s technologií magnetické levitace.

Při nedávné zkušební jízdě dosáhl rekordní rychlosti 452 km za hodinu, čímž se stal nejrychlejším vlakem na světě. Čínští inženýři doufají, že po optimalizacích vyvine rychlost až 1 000 km za hodinu (tedy mnohem vyšší než komerční letadla, která létají průměrnou rychlostí 877 až 923 km za hodinu).

V Číně už funguje jeden vlak maglev v Šanghaji, který spojuje letiště Pudong se nádražím Longyang Road v centru města. Cesta dlouhá 30 kilometrů trvá přibližně sedm minut.

Maglev rychlejší než letadlo?

Čína plánuje rozšířit technologii maglev na železnice po celé zemi, aby usnadnila obyvatelům cestování mezi velkými městy a venkovskými oblastmi. Tento cíl je součástí technologického inovačního projektu China Railway 450, který byl zahrnut do čtrnáctého pětiletého plánu země na období 2021 až 2025.

Projekt CR450 má minimalizovat čas a náklady na cestování pro obrovské množství obyvatel Číny a zároveň snížit znečištění ovzduší způsobené dopravou.

Dekarbonizace čínského dopravního sektoru hraje klíčovou roli v plánech země, která se chce do roku 2060 stát uhlíkově neutrální. Vlaky maglev neprodukují žádné přímé emise a na rozdíl od dálnic a tradičních železnic mohou pod kolejemi maglev bezpečně procházet zvířata. Nový čínský superrychlý vlak by mohl být v provozu do tří až deseti let.

Zdroj náhledové fotografie: The Third Research Institute of China Aerospace Science and Industry Corp, zdroj: The Cooldown

Total
0
Shares