Internet

Čína buduje ve vesmíru AI superpočítač, o kterém si Západ může nechat zdát. Výkonem atakuje hranici nemožného

  • Asijská země chce diktovat tempo.
  • Ve vesmíru staví jedinečný superpočítač.

Čína vypustila první sadu satelitů pro ambiciózní projekt Star Compute. Cílem asijské velmoci je pomocí 2 800 malých družic na oběžné dráze vytvořit obří AI superpočítač.


Nepřehlédněte: Češi, tento slevový kód vám zlevní ty nejlepší Samsungy až o 9 200 Kč


Satelity na oběžné dráze

Inženýrům z Číny se podařil mimořádný počin. 14. května z kosmodromu Ťiou-čchüan na raketě Dlouhý pochod 2D poslali do vesmíru prvních dvanáct satelitů, který mají za úkol zpracovávat data přímo na oběžné dráze, bez nutnosti je posílat zpět na Zemi.

„Úspěšně jsme vyslali konstelaci vesmírných výpočetních družic na předem určenou oběžnou dráhu. Mise byla zcela úspěšná,“ uvedla v prohlášením společnost China Aerospace Science and Technology Corporation, které s programem Star Compute pomáhá výzkumné centrum Zhijiang Laboratory a technologický park Neijang High-Tech Zone.

Superpočítač s neuvěřitelným výkonem

Podle serveru Newsweek má Čína v plánu vypustit na oběžnou dráhu Země 2 800 satelitů, které budou navzájem propojeny laserem v jediné výpočetní AI síti a komunikovat mezi sebou rychlostí až 100 Gb/s.

Každý satelit má přitom disponovat výpočetním výkonem 744 TOPS (tera operací za sekundu), což je srovnatelné s nejvýkonnějšími AI čipy dneška. Až bude v provozu celá síť, tedy všech 2 800 satelitů, výkon vzroste na konečných 1 000 POPS (peta operací/s).

Satelit ve vesmíru
Čínský satelit na oběžné dráze Země | foto: Grok (AI)

Čína chce diktovat tempo

Dvanáct družic vypuštěných minulý týden nese kromě výpočetního hardwaru i specializované vědecké aparáty, včetně rentgenového polarizačního detektoru pro zachycení krátkých kosmických jevů, jako jsou gama záblesky. Družice mají také schopnost vytvářet své 3D digitální dvojčata, která lze využít například pro účely záchranných operací, uzavírá server The Verge.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Unsplash, zdroj: The Verge

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Umístění na oběžnou dráhu má několik výhod.. jedna z nich je, rozhodně nebude žádný problém s chlazením.. jenom bych chtěl vidět toho technika, kterej tam bude chodit na směny..🤣🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..