Ferrari

Chatbot s umělou inteligencí předstíral, že je slavný pilot F1 Michael Schumacher

  • Není rozhovor jako rozhovor
  • Umělá inteligence se vydávala za slavného jezdce F1

Populární německý časopis čelí silné kritice za to, že zveřejnil „první rozhovor“ se sedminásobným mistrem světa Formule 1 Michaelem Schumacherem. Mnohým čtenářům nedošlo, že na otázky neodpovídal slavný pilot, nýbrž umělá inteligence vycvičená k napodobování celebrit.


Nepřehlédněte: Teleskop Jamese Webba nahlédl do hlubin vesmíru a času. Takhle to vypadalo před 13 miliardami let!


Žádný Schumacher, ale umělá inteligence

Čtyřiapadesátiletý Schumacher utrpěl v roce 2013 při lyžování mimo sjezdovku vážné zranění hlavy a byl 250 dní v umělém spánku. V září následujícího roku se vrátil domů do Švýcarska, kde pokračuje v rehabilitaci. Od té doby jeho rodina úzkostlivě střeží jeho soukromí a informuje o něm jen sporadicky.

Týdeník Die Aktuelle otiskl na titulní straně článek s titulkem „První rozhovor“. Pod výrazným textem se nacházela fotografie Schumachera s citací: „Můj život se zcela změnil.“ V článku pak slavný pilot F1 odpovídal na otázky týkající se let, která uplynula od nehody, a toho, jak incident ovlivnil jeho zdraví a rodinu.

„Bylo to strašné období pro mou ženu, mé děti a celou rodinu,“ stálo v textu. Další citát zněl: „Byl jsem těžce zraněn a několik měsíců jsem ležel v umělém spánku, protože jinak by se s tím vším moje tělo nedokázalo vypořádat. Prožil jsem těžké období, ale nemocničnímu týmu se podařilo vrátit mě zpět k mé rodině.“

Na týdeník se valí kritika ze všech stran

Pozdvižení nastalo ve chvíli, kdy lidem došlo, že původcem odpovědí v rozhovoru je umělá inteligence z webové stránky Character.AI, která reaguje jako různé skutečné i fiktivní postavy, včetně Sokrata, Napoleona nebo právě Schumachera.

Mnozí lidé si rozhořčeně stěžovali, že článek byl napsán zmatečně a schválně tak, aby způsobil senzaci a předstíral, že se jedná o skutečný rozhovor se slavným jezdcem Formule 1. Mimochodem, autoři umělé inteligence na stránce Charakter.AI uvádí, že vše, co slavné postavy říkají, je vymyšlené. O tom však autoři článku záměrně pomlčeli…

Zdroj náhledové fotografie: urvat / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares