Sagittarius A*

Čeští vědci objevili černou díru, která je ze Země vidět pouhým okem. Je rekordně blízko, říkají

  • Vědci objevili rekordně blízko Země černou díru
  • Na našem zadním dvorku naštěstí spokojeně podřimuje

Černé díry jsou pravděpodobně tím nejpodivnějším, co se ve vesmíru nachází. Jde o oblasti časoprostoru ohraničené vnějším nefyzickým povrchem zvaným horizont událostí, za který nemůže uniknout žádné světlo. V podstatě nasávají vše, co se nachází v jejich blízkosti, a čas deformují způsobem, který vědci zatím plně nechápou.


Nepřehlédněte: Máte podezření, že vás někdo sleduje přes WhatsApp? Zaměstnanec poradil, jak šmírování zastavit


Vědci blízko Země objevili černou díru

Černé díry se nacházejí v celém pozorovatelném vesmíru, ale jen málo z nich bylo spatřeno v blízkosti Země, tedy až do doby, dokud vědci neobjevili objekt pojmenovaný HR 6819. Vzdálenost pouhých 1 000 světelných let od Země je z vesmírného hlediska pouhým okamžikem v čase. Podle vědců je černá díra čtyřikrát větší než Slunce a natolik blízko Zemi, že ji lze za jasné noci z jižní polokoule pozorovat na obloze pouhým okem.

Astronomové z Evropské jižní observatoře (ESO) ji objevili již v roce 2020 a od té doby ji pozorují, aby jí lépe porozuměli. Černé díry vznikají při kolapsu velmi hmotných hvězd v závěru jejich života, kdy v centru dojde termojaderné palivo, převládne gravitace a hvězda se začne hroutit. Černá díra HR 6819 se nachází v souhvězdí Dalekohledu, které tvoří součást „trojitého systému“ se dvěma doprovodnými hvězdami.

Petr Hadrava, emeritní vědecký pracovník Akademie věd České republiky v Praze a spoluautor článku, uvedl: „Byli jsme naprosto překvapeni, když jsme si uvědomili, že se jedná o první hvězdný systém s černou dírou, který lze pozorovat pouhým okem.“

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Objevit ji se rovná zázraku

Tým si původně nekladl za cíl najít černou díru, ale spíše chtěl pozorovat dvojhvězdné systémy. Při analýze výsledků byli vědci překvapeni, že našli třetí, dosud nezjištěné těleso, o němž po dalším vyhodnocení zjistili, že se jedná o černou díru.

Z dat vyplynulo, že jedna ze dvou viditelných hvězd obíhá kolem neviditelného objektu každých 40 dní, zatímco druhá hvězda se podezřele drží stranou. Tímto neviditelným objektem je černá díra, jedna z prvních známých černých děr s hvězdnou hmotností, která násilně neinteraguje se svým okolím.

Díky tomu je skutečně neviditelná a jeví se jako tmavý flek, píše server Express. Tým, který ji vysledoval, byl schopen vypočítat její hmotnost na základě studia dráhy hvězdy ve vnitřním páru.

„Tento systém obsahuje nejbližší černou díru k Zemi, o které víme,“ píše v článku vedoucí studie a vědec ESO Dr. Thomas Rivinius. „Neviditelný objekt s hmotností nejméně čtyřikrát větší než Slunce může být pouze černá díra.“

Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami. To, že tým českých odborníků černou díru HR 6819 objevil, a navíc tak blízko Země, se proto rovná malému zázraku.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Express

Total
0
Shares