Podvod, umělá inteligence

Českým internetem se šíří nový podvod. Falešná umělá inteligence krade účty k Facebooku

  • Online prostor zaplavil podvod s chatbotem ChatGPT
  • Facebook vám ukradne během několika minut

Možná i vy jste v posledních týdnech propadli kouzlu umělé inteligence. Pokud ano, a oblíbili jste si ChatGPT, mějte se na pozoru. AI totiž zneužívají hackeři k nekalým účelům, v případě tohoto jazykového modelu jim konkrétně jde o sběr citlivých dat a různých účtů. Na problém upozornila bezpečnostní agentura Guardio.


Nepřehlédněte: K Zemi se blíží jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk


Umělá inteligence přitahuje podvodníky

Jestliže jste v posledních týdnech nežili pod balvanem, patrně jste zaznamenali nástup umělé inteligence, za kterou stojí nezisková organizace OpenAI. ChatGPT je chatbot postavený na jazykových modelech GPT-3 a aktuálně se například řeší jeho využití v nejrůznějších oblastech. Bohužel se na jeho popularitě stále častěji snaží přiživit podvodníci.

Samotný ChatGPT je k dispozici zdarma k vyzkoušení na stránkách vývojářů chat.openai.com a nikde jinde. To také znamená, že nemá žádnou oficiální aplikaci. Když někde na nějakou narazíte, máte stoprocentní jistotu, že jde o podvod. Stejně tak neexistuje žádné oficiální rozšíření do prohlížeče Chrome.

Podvod, hacker
Zdroj: freestocks / Unsplash

V posledních týdnech si tisíce lidí denně stahují do svého Chromu rozšíření nazvané Rychlý přístup k ChatGPT (Quick acces to ChatGPT), které, jak název napovídá, láká uživatele k rychlému přístupu k populární AI.

Program však dělá zcela něco jiného: Na pozadí krade uživatelská data. A bere doslova vše, od cookies uložených v prohlížeči až po bezpečnostní a relační tokeny k různým službám, jako jsou YouTube, Google, Facebook a Instagram.

Pamatujte, ChatGPT nemá oficiální aplikaci

Z toho vyplývá, že pokud si toto rozšíření nainstalujete, s velkou pravděpodobností přijdete o účty k sociálním sítím. V tom horším případě pak někomu cizímu ještě naservírujete přístup ke svému bankovnímu účtu.

„Jakmile je rozšíření nainstalováno, poskytuje to, co je inzerováno – malé vyskakovací okno, které se zobrazí po kliknutí na ikonu rozšíření, s výzvou, abyste se ChatGPT zeptali na cokoli chcete. Přesně to je ale okamžik, kdy vše začíná být podezřelé. Rozšíření je nyní nedílnou součástí vašeho prohlížeče. Může tedy odeslat jakýkoli požadavek na jakoukoli jinou službu, jako by to inicioval sám majitel počítače ze stejného důvodu. To je naprosto zásadní, protože prohlížeč ve většině případů již má aktivní a ověřenou relaci s téměř všemi vašimi každodenními službami, např. s Facebookem,“ píše Guardio.

Pokud uvažujete, že ChatGPT vyzkoušíte, abyste oproti jiným nebyli pozadu, pamatujte, že chatbot je k dispozici pouze na webových stránkách chat.openai.com.

Zdroj: Racool_studio / Freepik, zdroj: Guardio

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ne, neziju pod balvanem, ale zadny nastup “umele inteligence” jsem zatim nezaznamenal. Co jsem vsak zaznamenal je obrovsky hype pro technosnilky, laickou verejnost a radoby odborne novinare, kolem technologie strojoveho uceni a “neuronovych siti” coz neni ve sve podstate nic jineho nez velmi slozita, narocna, ale take velmi vykonna technologie pro analyzu a zpracovani vzoru ve velkych mnozinach dat.

  2. Když se této AI zeptáte, zda lze využívat v aplikaci na android, odpoví že ano.

Comments are closed.