Překvapený muž, telefon

Česko zaplavily útočné kampaně, které šíří nebezpečný virus. Podvodníci cílí na telefony s Androidem

  • Strašák jménem Andreed!
  • Virus se maskuje za falešné hry

Prvenství ve statistikách antivirové společnosti ESET získal v uplynulém měsíci adware Andreed, který se šíří prostřednictvím falešných verzích mobilních her. Experti upozorňují na to, že se před Vánoci jedná o hlavní strategii útočníků, kterou cílí na širokou uživatelskou veřejnost, včetně nejmenších uživatelů z řad dětí.


Nepřehlédněte: Spektakulární 5K video Slunce. Zblízka připomíná žhnoucí magickou kouli


Virus Andreed se ukrývá ve hrách

„Nejčastěji jsme v říjnu na platformě Android detekovali adware Andreed. Dlouhodobě v jeho případě pozorujeme, že ho útočníci šíří primárně přes různé verze her, které nabízejí v obchodech třetích stran, a to za výhodných podmínek nebo zcela zdarma. V říjnu se jednalo například o hry Tasty Planet Forever, Geometry Jump nebo My Singing Monsters Composer,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

„S větším počtem falešných her jsme se naposledy setkávali v letošním létě. Je tak pravděpodobné, že s blížícím se koncem roku a s tím souvisejícími prázdninami a nákupy technologií pod stromeček budou útočníci opět cílit na širokou veřejnost, a to včetně dětských uživatelů, kteří patří již v nízkém věku také mezi fanoušky mobilních her,“ dodává.

telefon, dítě
Zdroj: se souhlasem Freepik

Další škodlivé kódy, které se v říjnu objevily na předních místech pravidelné statistiky, detekovali bezpečnostní specialisté také v některých hrách. Downloader Agent.CZB se například objevil v upravené verzi populární hry Roblox, škodlivý kód Spy.SpinOk, který má funkce spywaru, pak kromě her také v upravených aplikacích pro stahování hudby a videí z internetu nebo v aplikacích pro přenos souborů.

Jak nenaletět?

Doporučením pro uživatele (včetně rodičů a jejich dětí), jak se vyhnout stažení škodlivého kódu do zařízení, je především stahovat všechny hry, aplikaci a programy pouze z oficiálního zdroje, v tomto případě tedy z Google Play. Pro celkové zabezpečení je důležité operační systém a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizovat.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares