Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Spektakulární 5K video Slunce. Zblízka připomíná žhnoucí magickou kouli

  • Občas vzniknou záběry, které berou dech
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Astrofotograf Miguel Claro zveřejnil nádherné časosběrné video, které dává nahlédnout přímo na žhnoucí povrch Slunce, kde se nad hvězdou podél magnetických siločar klenou velké smyčky plazmy. Někdy se plazma znovu připojí ke hvězdě a jindy je vržena do vesmíru.


Nepřehlédněte: Hozená rukavice Číně a Rusku: USA otestují revoluční supersonické letadlo X-59. Bezhlučně překoná zvukovou bariéru


Takhle jste Slunce ještě neviděli

Claro je profesionální fotograf a ambasador Evropské jižní observatoře (ESO), který vytváří úchvatné snímky noční oblohy. Zatímco dříve zaujal videem zelené neandrtálské komety, která po 50 000 letech znovu proletěla kolem Země, teď zveřejnil nádhernou sekvenci celého slunečního kotouče, na které je vidět spousta zajímavých prvků v pohybu, jako jsou eruptivní protuberance a menší sluneční erupce v chromosféře.

„Pořídil jsem časosběrné video celého slunečního disku, na kterém je vidět spousta zajímavých prvků v pohybu, jako jsou eruptivní protuberance, filamenty, aktivní oblasti s menšími erupcemi, malé spikule tančící jako vlasy ve větru i jemná zvlněná linie plazmatu vznášející se stovky kilometrů nad povrchem Slunce, která uvízla v silném magnetickém poli, až byla v mžiku uvolněna do vesmíru,“ píše Claro na své stránce na Vimeu.

Časosběrná sekvence byla pořízena z observatoře Dark Sky Alqueva v Portugalsku pomocí aparátů Player One Saturn-M SQR a Lunt LS100, které daly vzniknout 3 terabajtům dat. Nakonec se můžeme – zcela bez přehánění – podívat na neuvěřitelný film s vysokým rozlišením 5K film, který obsahuje 246 snímků pořízených v průběhu přibližně tří hodin.

Aktivita hvězdy narůstá

Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

To, že je sluneční aktivita divočejší a divočejší, je znát už teď. V polovině listopadu zachytily satelity natolik masivní erupci, že narušila i sluneční magnetické pole. Těmto erupcím se říká „výron koronální hmoty“.

Pokud k nim dojde, do vesmíru unikne obrovské množství hmoty sestávající hlavně z protonů a elektronů a vznikne geomagnetický oblak mířící směrem od Slunce pryč do vesmíru, a to obrovskou rychlostí v řádu milionů kilometrů za hodinu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: PetaPixel

Total
0
Shares