Češi nemají na elektřinu, centrum IT4Innovations muselo vypnout většinu superpočítačů

Česko drtí ceny energií. Omezilo provoz superpočítačů, které používají vědci

  • Kvůli cenám elektřiny centrum IT4Innovation vypnulo většinu superpočítačů
  • Ty používají vědci, které se zabývají otázkami životního prostředí

Situace na trhu s energiemi je vážná a během uplynulých měsíců skončilo hned několik velkých dodavatelů. Jisté je, že ceny rostou a porostou i v budoucnu. Lidé a firmy proto musí více než kdy dříve sahat hluboko do peněženky a volit úsporná řešení. Že je současný stav alarmující, dokládá zpráva serveru dsl.sk. Ten píše, že ostravské centrum IT4Innovations v polovině ledna výrazně omezilo provoz českých superpočítačů, protože nemá dostatek finančních prostředků.


Nepřehlédněte: Máte mobil s Androidem? Tato aplikace krade hesla k bankovnictví. Okamžitě ji odinstalujte


Vědci nemohou používat superpočítače

Neutěšená situace by se částečně mohla zlepšit 5. února, kdy vstoupí v platnost smlouva s novým dodavatelem energií. „Bohužel ani nově nabízená cena elektrické energie není nijak příznivá s ohledem na náročnost provozu našich superpočítačů. Bez navýšení rozpočtu na elektrickou energii proto nebudeme schopni nadále provozovat naši infrastrukturu v plném rozsahu. Aktuálně pracujeme na dalších úsporných opatřeních a hledáme různé scénáře pro provoz superpočítače Karolina i našich dalších výpočtových a datových zdrojů,“ uvádí IT4Innovations.


Nepřehlédněte: Drastická změna ve WhatsApp: toto z populární aplikace navždy zmizí


Spotřeba jako malá česká obec

Nejnovější superpočítač, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, se jmenuje Karolina. V žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa loni obsadil 69. místo. Je tak výkonnější než například superpočítač Pleiades, který patří americké NASA.

Spotřeba u Karoliny se pohybuje na úrovni 800 kW, což se rovná odběru malé obce s 2 000 obyvateli. Takto vysoká spotřeba je dána obrovským výkonem (15,7 PFlop/s) tohoto stroje, který je díky nejmodernějším technologiím několikanásobně energeticky efektivnější než běžné počítače.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Total
0
Shares