Češi se rozdatovali. Spotřeba na jedné SIM vloni stoupla o 77 %


  • Tuzemští uživatelé datují jako nikdy předtím, uvádí ČTÚ

  •  Loni průměrně spotřebovali o desítky více dat než v roce 2019

Průměrná měsíční spotřeba na jedné SIM využívající mobilní datové služby narostla meziročně o téměř 80 procent. Kromě toho došlo také k poklesu průměrných cen za skutečně provolanou minutu přibližně o 15 %. Vyplývá to z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).


Psali jsme: O2 má nové tarify pro mladé. YOU Neo nabízí neomezená data za 699 korun


Ceny volání a dat dále klesají

Podle ČTÚ spotřebovali Češi loni průměrně o 80 % více dat než v roce 2019. Je to dáno i tím, že průměrná cena za 1 MB meziročně klesla o 28,5 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu s datovými službami dosáhla v roce 2020 hodnoty přes 3,1 GB.

Průměrná měsíční spotřeba dat na SIM
Průměrná měsíční spotřeba dat na SIM | foto: ČTÚ

„V první polovině roku došlo oproti průměru za celý rok 2019 k poklesu ceny za skutečně provolanou minutu přibližně o 14,9 % na 0,77 Kč/min. Dlouhodobě klesá i cena za MB dat. V meziročním srovnání klesla oproti loňskému roku průměrná jednotková cena za MB mobilních dat (bez zahrnutí fixního LTE) o 28,5 % na 0,05 Kč/MB,“ uvedla Tereza Meravá z tiskového oddělení Českého telekomunikačního úřadu.

Aukce 5G a přechod na DVB-T2

Zároveň uvedla, že úřad vloni řešil 35 tisíc sporů mezi uživateli a poskytovateli služeb a na pokutách udělovaných ve správním řízení vybral přes 4 miliony korun. V roce 2020 uspořádal ČTÚ také aukci kmitočtů pro sítě 5G a podílel se na dokončení přechodu zemského digitálního televizního vysílání na standard DVB-T2.

Total
1
Shares