hacker

Češi pozor! V žádném případě neklikejte na tuto zavirovanou SMS, která se tváří jako zmeškaná hlasová zpráva

  • Čeští mobilní operátoři varují před falešnou SMS, která napadá mobily s Androidem
  • Když na ni kliknete, zaviruje vám telefon a provětrá peněženku!

Každý, kdo používá chytrý telefon s operačním systémem Android, by se měl mít na pozoru! Sítěmi českých mobilních operátorů se prostřednictvím MMS a SMS zpráv šíří totiž nebezpečný malware Flubot. Varuje před ním Asociace provozovatelů mobilních sítí.


Nwpřehlédněte: Na české počítače útočí ničivý virus, který vyřadil z provozu nemocnici na Slovensku


Mezi českými telefony se šíří virus

Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji uživatel nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv, aniž by o tom věděl. Jen za dnešní včerejšek den zaznamenali operátoři statisíce takový zpráv.

Na SMS neklikejte

APMS doporučuje na podobné zprávy neklikat, či chcete-li neotvírat, a okamžitě je z telefonu smazat. „Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ řekl Jiří Grund, prezident APMS. Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat, pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, do takové komunikace logicky nemohou zasahovat.

Flubot se na české telefony vrací přesně po roce. Vloni v květnu předstíral, že je SMS od přepravní služby DHL a uživatele nabádal ke sledování zásilky.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares