Překvapený muž, telefon

Češi, máte tyto telefony od Xiaomi a Redmi? Už nikdy nedostanete žádnou aktualizaci!

  • Někteří z vás nejspíš zamáčknou slzu, ale nedá se nic dělat
  • Tady je seznam mobilů, se kterými Xiaomi skončilo

Čínský výrobce Xiaomi znovu aktualizoval seznam smartphonů, které již nemohou počítat se softwarovou podporou. Opět se ukázalo, že nic netrvá věčně a některé cenově dostupné mobily byly definitivně odsunuty na vedlejší kolej. Jak informuje server Xiaomiui, přes palubu bylo právě hozeno dalších šest chytrých telefonů.


Nepřehlédněte: Vědce polil studený pot. Blazar v hlubokém vesmíru odpálil k Zemi výjimečný výtrysk gama záření


Nemilosrdné Xiaomi

Pokud používáte starší telefon od Xiaomi nebo Redmi, následující zpráva vám žádnou radost neudělá. Čínský výrobce postupně doplňuje seznam smartphonů, kterým skončila podpora a již nikdy nedostanou žádnou softwarovou aktualizaci: tedy novou verzi operačního systému Android ani žádné bezpečnostní záplaty. Odteď je s nimi prostě konec. Proto je důležité si uvědomit rizika spojená s používáním takového nepodporovaného telefonu.

Pokud některý z odepsaných telefonů nadále používáte, nemusíte propadat panice. Od výrobce sice již nepřijde žádná aktualizace, ale telefon bude bez problému fungovat dál jako doposud: Zavoláte si, napíšete SMS, podíváte se na video na YouTube a s kamarády poklábosíte na sociálních sítích.

Jenže operační systém bude čím dál zranitelnější vůči virovým hrozbám a útokům hackerů, a to kvůli absenci bezpečnostních oprav. Bez záplatování operačního systému Android budete zbytečně podstupovat riziko, že vám někdo vykrade účet nebo se zmocní fotek, SMS, e-mailů a dalších citlivých informací. A to, uznejte sami, za riziko nestojí.

Redmi 9
Zdroj: FONETECH.CZ

Telefony, kterým skončila softwarová podpora:

  • Xiaomi Mi 10
  • Xiaomi Mi 10 Pro
  • Xiaomi Mi 10 Ultra
  • Redmi Note 9 Pro
  • Redmi 9C
  • Redmi Note 10 5G

Asi není třeba zdůrazňovat, že smartphony výše jsou mezi uživateli velmi populární, a to i v Česku a na Slovensku, kde je používají desetitisíce lidí.

Kompletní seznam smartphonů, které už nikdy nezískají žádnou aktualizaci, najdete na oficiálních stránkách společnosti Xiaomi.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Xiaomiui

Total
0
Shares