E3, kometa

Češi, buďte ve střehu: Na obloze se po 50 000 letech zjeví zelená kometa, kterou naposledy viděli neandrtálci

 • Výjimečná kometa se vrací k Zemi
 • Astronomové už ji pozorují a fotí
 • Čeká nás úchvatná podívaná

Zářivě zelená kometa, která se příští měsíc po 50 000 letech znovu přiblíží k Zemi, fascinuje astronomy i laickou veřejnost. Naposledy ji totiž pozorovali neandrtálci.


Nepřehlédněte: NASA hlásí převratný objev! Vědci zvážili Mléčnou dráhu a zjistili, že je mnohem lehčí, než se domnívali


Kometu C/2022 E3 (ZTF) objevili astronomové pomocí přístroje Zwicky Transient Facility (ZTF), který je umístěn na observatoři Palomar v Kalifornii a opakovaně skenuje oblohu a hledá známky krátkodobých, často extrémních jevů, které pak mohou být následně zkoumány detailněji velkými teleskopy.

Existenci komety vědci zaznamenali poprvé v březnu loňského roku, kdy se nacházela 643 milionů kilometrů od Slunce, těsně uvnitř dráhy Jupiteru. Oběžné dráhy komet jsou velmi dlouhé a v případě C/2022 E3 zjistili, že trvá jeden její oběh kolem centrální hvězdy naší sluneční soustavy 50 000 pozemských let.

Na obloze se objeví kometa

Zatímco se ledový poutník blíží k Zemi, astrofotografové po celém světě již pořizují jeho neuvěřitelné snímky. Jedna z fotografií, kterou se pochlubil Soumyadeep Mukherjee z indické Kalkaty, zachycuje to, co nazývá „tři dny v životě komety“.

K zaznamenání fantastické fotky Mukherjee použil teleskop Takahashi FSQ-106ED a aparát FLI PL16083 s filtry Astrodon LRGB. Každý ze tří snímků spojených do koláže byl pořízen 240sekundovými expozicemi. Následné zpracování a doladění pak bylo provedeno pomocí softwaru Pixinsight.

Snímky byly nasnímány v astronomické observatoři IC ve španělské poušti Tabernas – oblasti, která patří mezi místa s nejvyšším počtem jasných nocí v kontinentální Evropě. „Výsledná fotka zachycuje pohyb komety v průběhu tří dnů (27., 28. a 29. prosince) na noční obloze,“ dodává Mukherjee.

Naposledy tu byla v éře neandrtálců

Vesmírný objekt, známý jako C/2022 E3 (ZTF), bude Zemi nejblíže 2. února. Vědci předpokládají, že naši jedinečnou planetu bude míjet ve vzdálenosti 42 milionů kilometrů.

„Jakmile se kometa přiblíží, mohla by být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem,“ říká pro Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey. Jistotu ale nabídne malý dalekohled, o těch hvězdářských nemluvě.

Aktuální polohu kometu můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live, který vám usnadní trasování fenoménu, jenž naposledy spatřil neandrtálci. Vzhledem k tomu, že C/2022 E3 (ZTF) se vrátí nejdříve za 50 000 let, je to jedna z těch příležitostí, které se naskytnou jen jednou za život, takže se nezapomeňte pozorně dívat.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
18 komentářů
 1. Že prý nás čeká úchvatná podívaná? Cituji kolegyni z hvězdárny: …nečekejte zázraky. To, že kometa dosáhne viditelnosti pouhým okem je hodně zavádějící pojem. Za prvé v Praze to opravdu nestačí. Za druhé kometa je difuzní objekt, i když výrazně hustší než mlhovina, výrazně mlhavější než hvězda. I v dalekohledech (Štefánikovy) hvězdárny bude patrná jen jako mlhavý obláček…

 2. Jak můžete vědět že jí viděli neandrtálci? On ten kdo to tvrdí tenkrát žil a žije dodnes? Jak může někdo vědět že kolem planety země letěla před padesáti tisíci lety? On si to někdo pamatuje? Nevěřím na tyto matematické výpočty. Ta kometa vůbec nemusela nikdy letět kolem planety země, nebo mohla letět klidně před pětseti lety , nebo kdykoliv. Ta kometa může být klidně nová a podobně. Nikdo z vědců ani matematiků nemůže vědět ani tvrdit, ani dokázat, ani vypočítat a podobně, co bylo před padesáti tisíci lety. Ani nikdo nemůže vědět, že byli neandrtálci nebo dokonce jakýkoliv život na této planetě. Stačí se podívat za jak málo let na této planetě přibývají lidé do miliard. Kdyby byli neandrtálci tak je planeta země totálně zadušená mrtvolami neandrtálců a jakýkoliv život na této planetě je už dávno nemožný. Buďme rádi že letí kometa která bude vidět, ano za svůj život jsem viděl několik krásných komet a jsem za ně rád. Ale vědcům nevěřím. Nikdo nemůže vědět co kdy bylo. Tak dlouho nikdo nežije aby cokoliv dokázal a potvrdil. Jsou to vše jen chytrosti nesmyslů které lidstvo jen s otevřenou pusou a údivem hltá. Vesmír je úžasný a celá planeta je úžasná i lidský mozek je úžasný, ale také plný fantazie…..
  Těším se až uvidím kometu, ale nevěřím výplodům lidské fantazie tak jak se zde popisuje v tomto članku… 🙂

  1. Pane jo. Takovou ukázku sebevědomé hlouposti už jsem dlouho pod článkem o vesmíru neviděl.

  2. Každý má nárok podělit se o svůj názor a díky za Váš pohled na svět. Po záchvatu smíchu jsem si uvědomil, že jste mi o pár minut prodloužil život a za to Vám děkuji.
   ,,Beati pauperes spiritu quoniam ipsorum est regnum cealorum” neboli ,,Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské”
   (Matouš 5,3)

  3. To snad néé
   V dnešní době kdy se dá pohyb a poloha planet spočítat na xxx let s určitou chybovou toleranci i na obyčejném počítači, chceš tvrdit že nejde vypočítat zpětně poloha vesmírného objektu ? Natož pak na superpočítači který je velký jako školní tělocvična

   Jestli chceš tak ti tu simulaci hodím do UniverseSandboxu a nechám běžet simulaci přes noc a celé to budu natáčet a pak to ve video editoru zrychlím a hodím na YT

  4. Úplně mi berete myšlenky.Takto zrovna přemýšlím nad vším i já a asi zřejmě i ostatní lidi (někteří). Prostě to vše vymysleli lidi a všechny ty vzorce aj.Ale nikdo to nemůže 100% tvrdit jak píšete.Nějaké propočty astrofyzika apod. ale nikdo neví doopravdy jak se tenkrát choval vesmír,jak to vše bylo.A spíš by mě zajímalo tedy,kde se těch 50 tisíc let nacházela a jak můžou tvrdit, že na 100% letěla tudy co jim říkají pozemské propočty (jiné tady neznáme) atd.Takze naprostý souhlas s Vámi a ať nás má klidně někdo za blázny oba.

   1. Pavla Ryslova napsal:
    23. 1. 2023 (0:29)
    Právě že víme jak se choval vesmír, fyzikální zákony jsou neměnné, jsou stejné jako včera, jako před rokem jako před miliony let stejně tak před 10Mld let, snad jen těsně po velkém třesku to mohlo fungovat jinak, ale za těch následujících 13,7 Miliard let se fyzikální zákony působící na vesmírně objekty nezměnily a stejně jako dokážeme předpovědět kde budou planety a hvězdy za rok nebo za 10 let nebo za 1000 let nebo za milion let , stejně to můžeme pustit pozpátku a spočítat kde se kometa nacházela před 50000 lety
    Další věc co zmiňujete, že kometa 100% letěla tudy…. ano letěla, viz předchozí vysvětlení, fyzikální zákony jsou neměnné, nemůžete ovlivnit gravitaci, pokud by jste ji ovlivnila projevilo by se to rozhozením pohybu všech planet v soustavě.
    Samozřejmé je že kometu neviděli v tom stejném místě jako mi ted, stačí aby se planeta pohnula o kus jinam, třeba ji neandrtálci viděli v létě a my ji ted uvidíme v zimě

    Fascinuje mě (ne-)nevzdělanost lidí, ale to především starší lidé nedokáží pochopit že dnes jsou už počítače které to dokáží spočítat, neuvědomují si tu sílu výpočetního výkonu a do simulací lze zahrnout nejen planety ale už i každý větší kámen ve Sluneční soustavě který by mohl ovlivnit pohyb jiný objektů

 3. Kometa bude vidět 27-28 a 29.ledna,spletli jste datum!

  1. To bylo to první, co mě s tímto článkem také napadlo.

 4. A pozor, kometu uvidí jen a pouze Češi, nejlépe z SPD a Trikolóry…🙄🙄🙄

  1. Vole, co do toho pleteš politiku, když o vesmíru nevíš vůbec nic! (:-(((((((

 5. Jasně , že zelená , ještě , že né fialová ! A na počest nových přátel bude pojmenována na ukranium.

Comments are closed.