Černá díra

Černé díry pohlcují neviditelnou temnou hmotu a zpomalují pohyb hvězd, zjistili vědci

  • Experti se pustili do lovení temné hmoty
  • Hlásí první slibné výsledky, ale výzkum zdaleka není u konce

Vědci mají první nepřímý důkaz, že černé díry obklopuje velké množství temné hmoty. Pokud se jejich objev potvrdí, mohl by znamenat zásadní průlom ve výzkumu tohoto fyzikálního fenoménu.


Nepřehlédněte: GPT-4 vykazuje záblesky inteligence na lidské úrovni, tvrdí američtí vědci


Vědci se snaží detekovat temnou hmotu

Temná hmota tvoří přibližně 85 % veškeré hmoty ve vesmíru, ale pro astronomy je téměř neviditelná. Je to proto, že na rozdíl od hmoty, která tvoří hvězdy, planety a vše ostatní kolem nás, temná hmota neinteraguje se světlem a není vidět. Naštěstí interaguje alespoň gravitačně, takže zcela neviditelná není. 

V novém výzkumu se tým vědců z The Education University of Hong Kong (EdUHK) zaměřil na hvězdy obíhající kolem černých děr ve dvou binárních systémech.

Experti sledovali, jak se oběžné dráhy dvou hvězd rozpadají nebo mírně zpomalují o asi jednu milisekundu za rok, zatímco se pohybují kolem svých doprovodných černých děr, pojmenovaných A0620–00 a XTE J1118+480.

Černá díra
Zdroj: NASA

Hvězdy zpomalují

Vědci dospěli k závěru, že zpomalení je důsledkem působení temné hmoty obklopující černé díry. Pomocí počítačových simulací výzkumníci na oba binární systémy aplikovali takzvaný dynamický model tření, který předpovídá specifickou ztrátu hybnosti na objektech gravitačně interagujících s temnou hmotou.

„Toto je vůbec první studie, která aplikovala ‚dynamický model tření‘ ve snaze ověřit a dokázat existenci temné hmoty obklopující černé díry,“ uvedl Chan Man Ho, docent na katedře vědy a environmentálních studií EdUHK.

Výsledky týmu, publikované 30. ledna v The Astrophysical Journal Letters, potvrzují teorii, že černé díry mohou pohlcovat temnou hmotu, když se k nim dostatečně přiblíží. Když začne černá díra temnou hmotu konzumovat, dojde k její redistribuci do okolí a vedlejším efektem je ovlivňování oběžných drah okolních objektů, domnívají se vědci.

„Tato studie poskytuje důležitý nový směr pro budoucí výzkum temné hmoty,“ řekl Chan. „Jen v Galaxii Mléčné dráhy existuje nejméně 18 binárních systémů, které nám mohou o temné hmotě poskytnout nové informace.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares