Černá díra

Černá díra ho trhá na kusy. Vědci konečně zjistili, co je podivný podlouhlý objekt ve středu naší galaxie

  • Monstrózní černá díra ničí záhadný oblak prachu
  • Vědci dlouho netušili, co vlastně sledují

Astronomové již desítky let pozorují záhadný podlouhlý objekt v blízkosti středu galaxie, ale teprve až nová studie objasnila jeho identitu a také pravděpodobný osud, který ho čeká. Domnívají se, že v nadcházejících letech bude zcela pohlcen černou dírou.


Nepřehlédnete: Godzilla na obloze: K zemi se řítí největší kometa, jakou kdy astronomové objevili


Střed Mléčné dráhy představuje nejextrémnější prostředí v galaxii. To proto, že se zde nachází Sagittarius A* (Sgr A*), supermasivní černá díra o hmotnosti asi čtyř milionů Sluncí, která má obrovský gravitační vliv na hvězdy a další objekty v této oblasti.

Monstrózní černá díra ničí záhadný oblak prachu

Jeden z takových objektů je známý jako X7. Přestože je sledován již desítky let, astronomové si nebyli zcela jisti, co je vlastně zač. Nakonec však zjistili, že jde o hvězdnou obálku prachu a plynu, která se postupně vymaňuje ze sféry vlivu své hvězdy, odděluje se od ní a nečekaně interaguje s okolím černé díry.

Vědci zkoumají pohyb a postupnou změnu velikosti a morfologie rázové vlny X7 již od roku 2002. Během tohoto období se objekt pohyboval směrem na sever po eliptické trajektorii kolem Sgr A*.

Za stejný čas se však obálka prodloužila asi čtyřikrát, z 1000 na 4000 astronomických jednotek (AU). Poznámka: Jedna AU je vzdálenost Země ke Slunci, tj. 150 milionů kilometrů.

„Je vzrušující pozorovat významné změny tvaru a dynamiky X7 v relativně krátkém časovém měřítku a vidět, jak gravitační síly supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy tento objekt ovlivňují,“ říká astronomka Randy Campbellová.

X7
Zdroj: NASA

Sagittarius A* si smlsne

Ačkoli původ X7 je stále předmětem diskusí, nová vědecká práce naznačuje, že vznikl po srážce dvou hvězd. „Jednou z možností je, že obálka byla vyvržena v okamžiku, kdy se dvě hvězdy spojily. V tomto konkrétním případě se hvězda mohla skrýt pod slupkou prachu a plynu a vyvržený plyn zřejmě vytvořil objekt X7,“ dodává.

Neméně zajímavé je však i to, že na základě pozorování trajektorie objektu vědci určili, že X7 dosáhne kolem roku 2036 bodu, kdy se na své dráze nejvíce přiblíží k černé díře a je velmi nepravděpodobné, že toto setkání přežije.

„Předpokládáme, že silné slapové síly působící na X7 galaktickou černou dírou ji nakonec roztrhají ještě předtím, než dokončí byť jen jeden oběh,“ dodal spoluautor studie Mark Morris.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: sci-news

Total
0
Shares