Crunch Labs, vejce

Bývalý inženýr NASA shodil vejce z vesmíru. Podívejte se, co se s ním stalo

  • Bývalý zaměstnanec americké NASA dostal bláznivý nápad
  • Přežilo křehké vejce jeho šílený pokus?

Když vám vajíčko vyklouzne z ruky a spadne na zem, obvykle se rozbije. Ale co se s ním stane, když ho upustíte ve vesmíru? Na tuto otázku dává odpověď pokus bývalého zaměstnance NASA.


Nepřehlédněte: Výbuch telefonu vážně popálil dítě kvůli chybě, kterou dělá mnoho rodičů v Česku


Bláznivý experiment

Bývalý inženýr NASA dokázal z vesmíru shodit vejce, aniž by se rozbilo, píše sever Interesting Engineering. Nejdříve ho chtěl upustit z nejvyšší budovy světa, kterou je v současnosti mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.

S výškou 828 metrů jde o fenomenální stavbu, ale vždycky existuje možnost, že někdo postaví něco vyššího, rekord vám sebere a vy budete muset pokus zopakovat, abyste výsledek překonali. A to je otrava.

Přežilo vejce pád z vesmíru?

Mark Rober se proto rozhodl svůj projekt posunout na zcela novou úroveň a vejce poslal až do stratosféry. Ale jak ho co nejrychleji a nejlevněji do takové výšky dostat?

Samozřejmě že ve speciálním zařízení s padákem! Vejce bylo předně nutné izolovat od okolí, aby při cestě do kosmu a zpět nezmrzlo a neprasklo, což představovalo výzvu. Proto ho Rober, majitel společnosti Crunch Labs, umístil do speciální kapsle, která ho měla udržet v bezpečí.

Vejce směrem k zemi nakonec padalo z výšky 30 kilometrů, nikoliv tedy technicky z vesmíru, který oficiálně začíná až 100 kilometrů nad takzvanou Kármánovou hranicí. I tak se ale jedná o působivý experiment. A jak to vlastně dopadlo? Neobvyklá mise skončila naprostým úspěchem – jak asi sami tušíte, nerozbilo se!

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Crunch Labs, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Ono takové vejce vydrží hodně samo o sobě. Kdysi jsme měli na jedné akci závody v házení a chytání vajec. A zjistili jsme, že pokud hrozilo že ho nechutné tak že je bezpečnější ho nechat dopadnout na trávník. Kdežto naráz do ruky při špatném pokusu o chycení znamenal rozbití vejce.

  2. Čekal jsem, že v článku najdu alespoň nějaké vysvětlení a něco nového se dozvím a přiučím. Takhle tento článek nemá žádnou hodnotu a vlastně jen říká, že někdo pomocí balónu spustil vejce z 30 kilometrů. To se dá napsat i jednou větou. Takhle teda článek úplně o ničem. Berte to jako zpětnou vazbu.
    Ondřej

  3. reakce na Ondřej: Přesně! 😄 a to není jen a pouze o tomto článku! Už jsem to začala dělat tak že: (napriklad.. článek o tom jak zjistíte že Vás Vaše kočka miluje?)… Najedu na článek a poté sjedu až na konec abych zjistila že mě miluje protože se nechá hladit a nebo mě olízne. 😳😆… To Vás překvapí natolik že teda projedete článek jestli Vám třeba něco neuniklo a…. neuniklo! Vážně tragédie samý pindy! Všimnul si ještě někdo? 😉

Comments are closed.