Slunce

Brutální sluneční erupce ochromila světové rádio, ohlásila NASA. Poslechněte si následky

  • Zemi zasáhla ničivá erupce třídy X
  • Na mnoha místech nefungovalo rádio

Aktivita Slunce nabírá na obrátkách, což znamená více slunečních skvrn, koronálních děr a dokonce i erupcí. K zatím nejsilnější erupci v současném jedenáctiletém slunečním cyklu došlo minulý týden a její následky pocítili lidé na polovině světa.


Nepřehlédněte: Chrome obsahuje nebezpečnou chybu, přiznal Google. Hackeři mohou propašovat do PC virus


Na Slunci vznikla brutální erupce

Místo erupce se nacházelo nad sluneční skvrnou AR 3514, a přestože ta nebyla přímo obrácena k naší planetě, zasáhla nás extrémní geomagnetická bouře. Erupce způsobila výpadky rádiového vysílání a podle Centra pro předpověď kosmického počasí (SWPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), šlo o jednu z nejsilnějších erupcí, které kdy byly pozorovány.

Při erupcích se uvolňuje rentgenové a ultrafialové záření, které ionizuje hlubší a hustší vrstvy ionosféry kolem naší planety. Světlo zbavuje atomy v atmosféře elektronů, což vede k tomu, že rádiové vlny ztrácejí mnohem více energie, když jsou kolem nich všechny ty volné elektrony. Světlo z nedávné erupce dorazilo na Zemi pouhých osm minut po jejím uvolnění 14. prosince.

Výpadek rádiového vysílání se v té době projevil na části planety přivrácené ke Slunci, tedy na celém území amerického kontinentu. Nejsilnější byl nad Jižní Amerikou, ale SWPC hlásí rušení rádiové komunikace i nad Spojenými státy. V USA se výpadek podařilo zaznamenat Thomasi Ashcraftovi z observatoře v Heliotownu.

Na mnoha místech nefungovalo rádio

„Tato zvuková ukázka byla zaznamenána 14. prosince 2023 během nástupu sluneční erupce třídy X 2,8. Zvukový záznam byl pořízen v době, kdy na Slunci probíhala erupce. Vykazuje tzv. sluneční záření typu II, známé také jako ‚pomalé driftové záblesky‘. Zvuk byl zaznamenán pomocí dvou samostatných krátkovlnných vysílaček, jedné naladěné na 22,2 MHz a druhé naladěné na 21,1 MHz. Pokud se zaposloucháte pozorně, nejlépe se sluchátky, uslyšíte, jak emise pomalu driftují na nižší frekvenci, přičemž nejprve procházejí 22 MHz a poté 21 MHz,“ uvedl Ashcraft pro odborný web IFLScience.

Během rádiové emise typu II se její frekvence mění, přechází z vysokých frekvencí na nízké frekvence o frekvenci přibližně 1 MHz za sekundu a vykazuje dvě pásma. Nedávné silné erupci předcházela slabší erupce třídy M pocházející ze stejné sluneční skvrny. Ta nezpůsobila výpadek rádiového vysílání, ale došlo k mírnému rušení v celé Sluncem osvětlené části Země, což v té době byla Evropa, Afrika a část Asie.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares